Kokoříky jsou krásným a velice zajímavým prvkem stinných míst nejedné zahrady. Jsou to většinou nenáročné rostliny, které jako solitéry nebo ve smíšených výsadbách dokážou vytvořit žádoucí klidovou atmosféru, jejich atraktivita je ještě více umocněna díky světlejším jemným květům a posléze výrazným plodům.
Kokoříky (Polygonatum) jsou řazeny do čeledi rostlin chřestovitých (Asparagaceae). Jedná se o poměrně rozsáhlý rod, neboť zahrnuje na 70 druhů rostlin z lesních společenství nacházejících se většinou v mírném pásmu severní polokoule. Nejvíce kokoříků roste v Asii, především v oblasti Himálají až Japonska s centrem výskytu v Číně, kde roste na 20 endemitů. Jejich další domovinou je Evropa a Severní Amerika, jeden druh roste v severní Africe. Kokoříky jsou trvalky vytvářející dlouhé plazivé oddenky, které se někdy rozvětvují. Vzpřímené stonky vyrůstající z oddenků nesou vejčité až kopinaté listy. Jejich květy, většinou bělavé až bělozelené barvy, se objevují na jaře až počátkem léta, plody jsou tmavě modré až černé, případně červené dužnaté bobule.
Významné druhy kokoříků
Polygonatum odoratum (syn. P. vulgare, P. officinale, kokořík vonný) roste téměř v celé Eurasii, v ČR je poměrně hojný, najdeme ho převážně ve světlých borových nebo smíšených lesích a na kamenitých a křovinatých stráních. Je spíše teplomilný, roste v nížinách až pahorkatinách. Dorůstá 15–40 cm, má střídavé eliptické listy a slabě vonící, převážně jednotlivé květy bílé až nazelenalé barvy. Plodem jsou kulovité modročerné bobule. Občas se jako zajímavost pěstuje jeho plnokvětá odrůda Flore Pleno.
Polygonatum multiflorum (kokořík mnohokvětý), jehož domovinou je též široký areál Eurasie, můžeme vidět od Evropy až po Kavkaz. Dosahuje vyššího vzrůstu, je vysoký 30–90 cm. Jeho přirozeným prostředím jsou stinné listnaté a smíšené lesy a křoviny s dostatečně vlhkou a výživnou půdou, roste od nížin do podhůří. Má střídavé kopinaté listy, v jejichž paždí vyrůstají po dvou až šesti květy bílé barvy s nazelenalými cípy, plody jsou modročerné bobule. Jsou známy dva poddruhy: v ČR rostoucí jednodomý P. multiflorum subsp. bracteatum a dvoudomý P. multiflorum subsp. broteri, který roste v jižní Evropě.Pěkná je jeho odrůda Ramosum s větveným stonkem.
Polygonatum x hybridum je zahradním hybridem mezi P. multiflorum x P. odoratum. Pěstuje se v četných kultivarech, k nejznámějším patří například Striatum, nižší s listy krémově panašovanými nebo vzrůstnější, ale pomaleji rostoucí Betberg s listy zpočátku tmavě hnědými, později zelenými a dále naopak robustnější, bujně rostoucí Weihenstephan a Giganteum.
Polygonatum verticillatum (kokořík přeslenitý) roste v Evropě, Himálaji a Číně, v ČR je domácí. Jedná se o chladnomilnější kokořík, roste ve vyšších polohách, vyhledává především stinné lesy, křoviny a vlhké horské louky. Je vysoký 40–80 cm, úzké kopinaté listy rostou po třech až sedmi v přeslenech, květy po dvou až třech v paždí listů jsou převážně světle fialové, případně bílé či světle žluté barvy. Plodem jsou červené bobule. Odrůda Rubrum je velice efektní, má tmavě fialové stonky, tmavě zelené listy s fialovým nádechem a levandulově růžové květy.
Poloygonatum humile (kokořík nízký) je původní ve střední a východní Asii, nachází se od východního Kazachstánu až po Japonsko. Roste v lesích a na travnatých svazích vyšších poloh. Patří mezi kokoříky nižšího vzrůstu, dorůstá přibližně 30 cm, Jeho květy jsou bílé s nazelenalými cípy a bobule modročerné barvy. Pěstuje se jeho velice nízký kultivar Fred Case nebo krémově panašovaný Variegatum.*
Text a foto Ing. Iveta Bulánková, kurátorka hlíznatých a hajních rostlin, Botanická zahrada hl. m. Prahy
Celý článek naleznete v časopise Zahradnictví č. 5/2022.