Dne 10. května 2022 proběhlo slavnostní zahájení výstavy Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) pod názvem Invazní škůdci a choroby rostlin kolem nás. Prostřednictvím výstavy ÚKZÚZ informuje veřejnost o známých i méně známých příkladech invazí na náš kontinent a o možnostech, jak se jim bránit. Panelová výstava je umístěna na střešní terase Národního zemědělského muzea v Praze až do 3. července 2022.
Výstava ÚKZÚZ si klade za cíl seznámit veřejnost s významem zdraví rostlin v současnosti, vlivu globalizace světového obchodu a klimatických změn, které s sebou nesou mnohem příznivější podmínky pro zavlékání, šíření a usídlení chorob a škůdců rostlin v nových oblastech a o možnostech, jak zabránit jejich usídlení v Evropě, potažmo v České republice. Stále častěji se stává, že kamiony, letadla nebo lodě převážejí mezi kontinenty a státy nejen zboží, ale jako černé pasažéry rovněž nové škůdce a původce chorob rostlin – invazní škodlivé organismy. Ty mohou v případě zavlečení na nové území způsobit významné ekonomické ztráty. Nepůvodní druhy mnohdy nemají v novém prostředí přirozené nepřátele, rychle se přizpůsobí a často vytlačují druhy původní. Kromě škod na zemědělské a lesnické produkci tak mohou invazní škůdci a patogeny rostlin vážně narušit biologickou rozmanitost, tedy biodiverzitu v Evropě. „V boji proti invazním druhům je důležitá součinnost zemědělského resortu a resortu životního prostředí. Invazní škůdci a choroby rostlin totiž kromě přímých škod na výnosech zemědělských kultur vážně narušují biodiverzitu a vytlačují původní druhy. Jsem rád, že odborníci z obou resortů na řešení této problematiky spolupracují a věřím, že jejich spolupráce bude úspěšně pokračovat,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula.
ÚKZÚZ jako národní organizace ochrany rostlin v České republice provádí rostlinolékařské kontroly zásilek rostlin dovážených ze třetích zemí, odborné šetření před vývozy rostlin do třetích zemí, aktivně zjišťuje případnou přítomnost nových patogenů a škůdců a monitoruje výskyt hospodářsky významných chorob a škůdců rostlin na území České republiky. V posledních letech ÚKZÚZ zachytil při kontrolách dovozů rostlin ze třetích zemí mnoho původců chorob a rovněž škůdců. Příkladem může být několik záchytů viru hnědé vrásčitosti plodů rajčete, exotické parazitické rzi, ve dvou případech obávaného invazního háďátka borovicového a řadu záchytů různých karanténních druhů hmyzu v dováženém dřevu, dřevěných transportních obalech a také v zelenině a ovoci. V současnosti ÚKZÚZ řeší vymýcení tří ohnisek výskytu obávané karanténní choroby – fytoplazmového zlatého žloutnutí révy, přenášené invazním křískem révovým nedávno rozšířeným na jižní Moravu. ÚKZÚZ rovněž přijal opatření k zabránění zavlékání a šíření nepůvodního viru hnědé vrásčitosti plodů rajčete, který se k nám dostával s dováženým osivem rajčete a papriky z Asie. Výstavou tak ÚKZÚZ představuje veřejnosti řadu nepůvodních invazních druhů hmyzu zavlečených do Evropy, kteří napadají stromy a keře v našich lesích, parcích a zahradách. Postižené dřeviny již často nelze vyléčit. Neopomíná ani roli veřejnosti, kterou vyzývá ke spolupráci při odhalování škůdců a chorob kolem nás v aktivitě ZAPOJTE SE! Prohlídku panelové výstavy je možné spojit s prohlídkou výstavy Lékaři rostlin, která je umístěna též v prostorách NZM a končí 29. května 2022.*
Zdroj: TZ ÚKZÚZ