Zelené střechy jsou dnes populární nejen pro svoji estetickou hodnotu, ale také pro své hydroakumulační vlastnosti, úsporu energií a udržitelný urbanismus. Pro extenzivní zelené střechy se uplatní především xerofytní vegetace. Rozchodníky jsou pro ně ideální a skutečně základní skupinou. V dlouhodobém vegetačním pokusu projektu TAČR Nové komponenty pro střešní substráty byl sledován růst 12 druhů a kultivarů rozchodníků pěstovaných v extenzivních střešních substrátech.
Dlouhodobé vegetační pokusy určené pro ověření pěstebních vlastností extenzivních střešních substrátů byly založeny letech 2011–2013 na Dendrologické zahradě v Průhonicích v rámci projektu TAČR Nové komponenty pro střešní substráty. V rámci těchto pokusů byly hodnoceny vybrané rozchodníky pro ověření jejich růstových vlastností v podmínkách vegetačního souvrství extenzivních zelených střech. Jedná se o šest druhů, které byly použity ve vegetačních pokusech 2011 a 2012 (1–6) a šest dalších (7–12), které byly testovány v pokusu z roku 2013. Jednotlivé pokusné parcelky o ploše 0,73 m2 byly založeny jako extenzivní zelená střecha s vícevrstvou skladbou (vegetační vrstva – substrát, oddělovací vrstva – separační geotextilie v provedení 100 g/m2 a drenážní a hydroakumulační vrstva – kalíšková fólie DE 25).
Sortiment rozchodníků byl výběrem nejosvědčenějších druhů a kultivarů pro vegetační souvrství extenzivních zelených střech. Při použití dvouvrstvé skladby (drenážní vrstvy a nopové fólie o výšce 25 mm) se mocnost substrátu pohybuje mezi 4–8 cm. Při vyšší mocnosti substrátu (8 cm) začal časem převládat bujněji rostoucí druh Phedimus floriferus Weihenstephaner Gold. Při použití různě vzrůstných rozchodníků na jednu plochu je nutné tyto skupiny vysazovat odděleně. Pro nižší vrstvy substrátů jsou vhodnější málo vzrůstné druhy. Na základě dlouhodobých pokusů a hodnocení realizací se pro nižší vrstvy osvědčila kombinace Sedum album a jeho variety, Sedum sexangulare, Phedimus spurius a jeho variety a Sedum pallidum.
Text a foto Ing. Marián Šinko, Ph.D., Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v. v. i., Průhonice
Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 2/2022 s tématem měsíce Květinářství a školkařství.