Letošní klání se uskutečnilo ve dnech 17. až 19. května jako obvykle v prostorách Střelnice – společenského domu města Děčína. Neslo se ve znamení nového hodnocení podle kritérií FEUPF – evropské federace profesních floristických sdružení, ale také nízké účasti profesionálních floristů či křtu nové multimediální učebnice floristiky.
Na rozdíl od předchozích ročníků, kdy soutěž probíhala většinou v úterý a ve středu, byl letos termín posunut na čtvrtek a pátek. I to byla možná jedna z příčin, že se do kategorie profesionálů přihlásilo pouze sedm soutěžících. Nicméně na kvalitě výsledných prací právě v této kategorii to neubralo a lze dokonce konstatovat, že všechny byly jak z hlediska technického zpracování tak
kreativity velmi vyrovnané. Pojďme se ale na klání podívat postupně. V první den absolvovali všechny své disciplíny junioři, seniorům zbylo do dalšího dne zhotovení smutečního věnce. Úvodní disciplínou pro obě kategorie byl Paraván. Čas na jeho zhotovení byl 120 minut, soutěžící mohli mít připravený základní nepřizdobený korpus (tělo) sestávající ze dvou a více dílů. Výsledná velikost díla nebyla omezena, musel však převládat rostlinný materiál (v úvahu se nebral rostlinný materiál použitý v základním korpusu). Druhou v pořadí byla Kytice. Tuto disciplínu sponzorovala Holandská květinová kancelář a na to, jak si soutěžící poradí s poskytnutým materiálem, se do Děčína přijela osobně podívat i projektová manažerka Denisa van Velze – Kopecky. Úkol to nebyl zrovna lehký, protože očistit a zpracovat minimálně 75 % rostlin za 45 minut byl takový malý floristický sprint. Nicméně většina floristů to zvládla na výtečnou a ve výsledku bylo na co koukat. Byla povolena základní nepřizdobená konstrukce, technika zpracování kytice – vázání a k dozdobení bylo možné použít jakýkoliv dekorační materiál za použití jakékoli jiné techniky.
Poslední disciplínou prvního dne bylo Aranžmá do nádoby k výzdobě interiéru v trvání 90 minut. Nádobu si soutěžící zajistili sami, její minimální výška nebo délka musela být 60 cm a technika zpracování byla libovolná. Výběr rostlinného materiálu měl odpovídat zvolené technice a předem mohl být připraven pouze očištěný rostlinný materiál. Večer se účastníci Děčínské kotvy měli možnost zúčastnit oslav města Děčína korunovaných nádherným večerním ohňostrojem. Svaz květinářů a floristů uspořádal pro své členy a pozvané hosty posezení s pohoštěním, aby probrali aktuální problémy svazu i celé floristické obce.
Dopoledne druhého soutěžního dne vytvářeli soutěžící v kategorii seniorů Smuteční věnec k pohřebnímu obřadu. Střední průměr těla věnce byl stanoven na minimálně 80 cm, technika i použitý materiál byl libovolný a před vlastní soutěží nebyla dovolena žádná příprava. Doba trvání této disciplíny byla 150 minut. Věnce byly zpracovány v soutěžní místnosti a poté byly umístěny na venkovní travnaté ploše z jedné strany podloženy drátěnými podstavci ve tvaru krychle o hraně 25 cm, které zajistil organizátor soutěže, Střední škola zahradnická a zemědělská A. E. Komerse v Děčíně–Libverdě. Odpoledne pak už patřilo přípravám na volitelnou disciplínu, a to soutěž v přízdobě a aranžování osob na téma Karnevalové masky. Závěr druhého dne patřil slavnostnímu galavečeru, v rámci kterého se uskutečnila přehlídka květinových modelů, slavnostní vyhlášení výsledků všech soutěží a také křest Multimediální učebnice floristiky. Tu pokřtil nestor české floristiky Ing. Antonín Kubíček sklenkou sektu a okvětními plátky květů. Vítězkou 36. ročníku mistrovství floristů České republiky v kategorii juniorů a titul Mistryně České republiky získala Kateřina Holišová ze SzaŠ Ostrava, příspěvkové organizace, v kategorii seniorů to byla Hana Šebestová, soutěžící za firmu Forestina, s. r. o., Střelské Hostice. Současně obdržela svůj v pořadí už čtvrtý titul Mistryně České republiky. Celkové pořadí bylo natolik těsné, že v obou kategoriích byl rozdíl mezi první a druhou příčkou pouhé čtyři desetiny bodu. I letos byla udělena Cena časopisu Floristika za nejkreativnější práci. Tentokrát ji získal student ZF v Lednici MZLU v Brně Přemysl Hytych za aranžmá do nádoby k výzdobě interiéru. Jelikož jednou z podmínek k možnosti reprezentovat ČR na mezinárodní floristické soutěži Europa Cup 2007 ve slovinské Lublani bylo i stálé členství ve Svazu květinářů a floristů, zúčastní se tohoto klání právě Přemysl Hytych, protože zahradnická fakulta v Lednici je stálým členem svazu, kdežto Hanka Šebestová v dané chvíli nikoliv.