Do rukou zahrádkářů se dostává „zahrádkářská encyklopedie“, která je schopna odpovědět snad na všechny dotazy, které si všeteční drobní pěstitelé vymyslí nebo jim mohou pomoci při řešení problémů, se kterými se při pěstování setkají.
2000 rad pro zahrádkáře vzniklo překladem německého originálu knihy Franze Bohmiga Rat fur jeden Gardentag. Nebojte se, nejde o doslovný překlad, který bývá v našich podmínkách často nepoužitelný, ale o živou publikaci, na které se podílel a svými zkušenostmi a našimi předpisy doplnil RNDr. Stanislav Peleška.
Kniha je dělena podle jednotlivých měsíců, které dále obsahují rady pro zahradu, zeleninovou zahradu, ovocnou zahradu, okrasnou zahradu a pokojové rostliny. Rady a doporučení jsou doplněny četnými kresbami.
Jistě můžete namítat, že podobných publikací najdete na knižním trhu hned několik, ale pouze do té doby, než se „prolistujete“ na stranu 318, kde začínají tabulky a seznamy. Tato část může být pro některé čtenáře tou nejcennější částí knihy. Najdete zde přehled půd a jejich vlastnosti, množství rostlin na běžný metr, směrné hodnoty pro hnojené ovoce a zeleniny, výsevy a sazenice zeleniny a kořenin, agrotechnické lhůty pro výsev, výsadbu a sklizeň zeleniny pěstované na volném pozemku, odrůdy zeleniny a některé jejich důležité choroby, odrůdy ovoce a nejvýznamnější choroby a škůdce, významné podnože, dřeviny… Tabulek je mnoho, tak že máte-li zájem například o leknín a nevíte-li jaký by měl krášlit vaše jezírko, poraďte se s tabulkou. Může se stát tím prvním krokem při uskutečnění vašeho zahradnického snu.
Vedle zahradních rostlin nejsou opomenuty ani pokojové rostliny, ba ani orchideje pro upravené květinové okno.
Vynikající je i to, že každá skupina je uzavřena chorobami a škůdci, obrazem poškození, ale především prevencí a ochranou.
Kniha končí rejstříkem českých i latinských názvů.
Na první pohled běžná kniha pro zahrádkáře se pod rukama promění na pomůcku, kterou může využít nejen ten „hobysta“, ale i třeba zahradník - začátečník nebo ten, jemuž paměť už pomalu slábne.
Zatím jsem se nesetkala s tak dokonalým zpracováním odrůd jako v této publikaci, které zahrnují celý zahradnický profil a odvíjejí se od povolených odrůd v naší republice. Vedle latinského a českého názvu zde najdete např. tvar a výšku, nároky na stanoviště, náchylnost k chorobám, dobu kvetení, vhodnost, poznámky…
Někdy zahrádkářská literatura se může stát pomocníkem i profesionála.
Franz Boming, Stanislav Peleška: 2000 rad pro zahradkáře. Vydalo Ottovo nakladatelství, s. r. o. Praha, české vydání první. Počet stran 496, 52 tabulek a seznamů.