07.12.2012 | 04:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

20 let šlechtění okurek ve Bzenci

V roce 1991 byla ve Smržicích založena rodinná firma Ing. B. Holman, specializovaná výhradně na šlechtění a semenářství okurek. Potenciál nové rodinné firmy spočíval především v mnohaletých zkušenostech se šlechtěním zakladatele firmy Ing. Bohuslava Holmana, které získal v bývalém státním podniku Sempra, kde vyšlechtil mnoho odrůd např. Regina F1 (1991), Linda F1 Mix (1989) a další. V roce 1992, rok po založení, byla firma přemístěna do Bzence. Nebyl to náhodný výběr, protože ve Bzenci a okolí se ve velkém rozsahu pěstovala zelenina pro konzervárenské zpracování, ale i jako semenářské porosty. Za posledních dvacet let se mnohé druhy zelenin již nepěstují v takovém množství, ale stále je to region, kde je pěstování zeleniny na největších plochách.

Obtížné začátky
Začátky šlechtění ve Bzenci nebyly jednoduché. Vše se muselo budovat postupně, včetně nákupů půdy, zemědělské techniky a speciálního vybavení pro šlechtění okurek. Vzhledem k tomuto handicapu nebylo šlechtění v počátcích a v těchto podmínkách tak efektivní, ale i přes tyto obtíže se podařilo vyšlechtit velice kvalitní hybridní odrůdy okurek, jako jsou hladkoostná odrůda Fatima F1 (1993) a hruboostná odrůda Admira (1993). Tyto odrůdy jsou dodnes velice úspěšné, jednak díky odolnosti k chorobám (převážně plísni okurkové), ale i vysokému výnosu, který je srovnatelný s novějšími odrůdami.

Moderní vybavení nutností

 Nicméně v současnosti firma Ing. B. Holman disponuje nejmodernějším vybavením pro šlechtění. Jde především o fytopatologickou laboratoř (foto 1.) a fytotron (foto 4.), což je v podstatě místnost s regulovanou teplotou a volitelným režimem osvětlení. Zde se provádí screeningové testy na odolnost k chorobám (plíseň okurková, padlí, antraknóza atd.), ale v současnosti především virózám ZYMV (virus žluté mozaiky cukety) a CMV (virus mozaiky okurky). Tyto virózy se v posledních letech staly původcem závažných ztrát. Dalším nezbytným vybavením je skleník (foto 2.), kde se provádí křížení ručním opylením rostlin vyselektovaných ve fytotronu. Takto získaná další generace se vysévá ve šlechtitelské školce (foto 3.), kde se hodnotí jednotlivé parametry rostlin (odolnost, rannost, výnos, vyrovnanost, atd.).

Vyšlechtěné odrůdy

 Díky tomuto vybavení bylo postupně vyšlechtěno mnoho špičkových a odolných odrůd (foto 5.) jako jsou Bohdana F1 (2000), Jitka F1 (2001), Lada F1 (2001), Milena F1 (2002) a poslední novinky Karolina F1 (2008), Viola F1 (2008) a Aurea F1 (2012) a salátovky Natalie F1 (2001) a novinka Viktorie F1 (2005). Všechny tyto odrůdy vznikly vyšlechtěním v našich klimatických podmínkách a před registrací byly několik let testovány nejen v naší firmě ale i u řady zahrádkářů napříč celou Českou republikou. I s využitím fytotronu a skleníku, kde pomocí umělého osvětlení a topení vypěstujeme tři generace okurek za rok, trvá celý proces vedoucí k zaregistrování odrůdy mnoho let. Během této doby se na začátku pracuje s tisíci různými rostlinami a postupnou selekcí a křížením se dospěje k nové odrůdě.
Přestože takto vzniklá odrůda je několika lety vyzkoušená v různých podmínkách v ČR, tak jako řada jiných lidí jsem si dobře vědom toho, že jen v matematice existuje 100%. V přírodě, na poli a na zahrádce nikdy 100% jistota neexistuje. Nikdy nebude člověk tak moudrý, aby jej příroda něčím nemohla dokonale překvapit. Říká se: „Člověče přičiň se, a Bůh ti pomůže.“ Ano, ale někdy to sv. Petr svými kouzly s počasím Hospodinovi pořádně ztěžuje a proto všichni šlechtitelé dělají co mohou, aby pěstitelé ve své práci uspěli co nejlépe!

Ing. Jiří Holman, Ph.D., Šlechtění a semenářství okurek, Bzenec

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down