Znovín vyplatí dividendu

Čistý zisk ve výši 7,2 milionu korun vykázala za loňský rok a. s. Znovín Znojmo se sídlem v Šatově. Z této částky uvolní 678 000 korun na výplatu dividendy, tedy 15 Kč na akcii. Zbývající částka zůstane jako nerozdělený zisk. Informoval o tom po konání valné hromady generální ředitel podniku Pavel Vajčner.

Celkové výnosy největšího výrobce vína v regionu meziročně klesly z 346 milionů na 317,8 milionu korun. Podle Vajčnera se tak projevil výpadek v tržbách po ukončení spolupráce s firmou Sovesco při výrobě vermutů Garrone. Zájem odběratelů ovlivnily i loňské povodně v Praze. Celkový prodej přírodních vín ale meziročně vzrostl o necelá dvě procenta na 4,88 milionu litrů.
Jak Vajčner uvedl, téměř o čtvrtinu stoupl zájem o ročníková bílá vína z různých poloh. Největší poptávka byla po odrůdě Müller Thurgau a Veltlínské zelené, naopak stále klesá zájem o Ryzlink vlašský a Neuburské. Obecným trendem je rostoucí spotřeba červených vín i když na základě chybného přesvědčení, že je zdravější než víno bílé, míní ředitel.
Za loňský rok odvedl Znovín přes 3,4 milionu korun do nově vzniklého Vinařského fondu k podpoře výsadby vinic. Od smluvních dodavatelů vykoupil 5412 tun hroznů, meziročně téměř o tisíc tun více. Největší strategickou investicí byl nákup výrobní haly se zpracovatelskou kapacitou ve Znojmě od firmy Agro-Ali. Asi třicet procent svého prodeje uplatní firma v zahraničních řetězcích.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *