Zima nepřála chorobám a škůdcům

Díky dlouhé zimě na ovocných stromech zřejmě přezimovalo méně škůdců a chorob. Samotné stromy však nijak výrazněji poškozeny nejsou. Silné prosincové mrazy však mohly v některých lokalitách ohrozit nové mladé výsadby a školkařské výpěstky.

Jejich skutečný stav se ukáže až v průběhu dubna. Uvedl to tajemník Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Jak doplnil, loni začalo jaro dříve a byl velký problém s obaleči a dalšími škůdci, kteří se vylíhli v několika generacích navíc. Méně škůdců ovocnářům výrazně uspoří peníze, protože nebudou muset používat tolik chemických prostředků na jejich hubení.
Dlouhá zima bez extrémních mrazů pod mínus 20 stupňů stromům vyhovuje. Na rozdíl od minulého roku předčasně neraší teplomilné druhy jako jsou meruňky a broskvně.
Pode Ludvíka kritické období ještě nastane v době květu stromů, které by mohly poškodit jarní mrazy. Loni například mrazy zasáhly meruňky v květu natolik, že jejich úroda spadla o 60 procent na pouhých 1434 tun.
Vegetace stromů má nyní asi tři týdny zpoždění, což však na budoucí úrodu nemá žádný vliv. První chemické ošetření jabloní se v minulých letech dělalo již ve druhé polovině března, letos s ním ovocnáři začnou nejdříve za dva týdny.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *