Zemědělec v Lysé ve znamení brambor

Organizace spojených národů se rozhodla ocenit význam brambor pro výživu obyvatel, zejména v zemích třetího světa a vyhlásila letošní rok mezinárodním rokem brambor. K akci se připojilo nejen Ministerstvo zemědělství ČR, ale například také Výstaviště v Lysé nad Labem, které bramborám věnovalo část výstavy Zemědělec a také soutěž žáků středních škol v aranžování květin Polabský motýl.

Národní výstava květin, okrasných a ovocných dřevin, substrátů, hnojiv, zemědělské mechanizace a zahradního náčiní se uskutečnila již po osmadvacáté, tentokrát od 19. do 23. března. Ve středu ráno slavnostně zahájil prezident Agrární komory ČR Ing. Jan Veleba.
I přes značnou nepřízeň počasí prošlo branami výstaviště více než dvacet pět tisíc návštěvníků, kteří si přišli prohlédnout nejen produkty a technologie pro rostlinnou výrobu, ale v rámci devátého ročníku výstavy Jaro s koňmi také koně a chovatelské potřeby. Příznivci těchto nádherných zvířat viděli dvacítku plemen chovaných v České republice, a to jak v boxech, tak v předvadišti na ruce i v akci. Velký zájem vzbudil starokladrubský ryzák z jihomoravské stáje Uhřice či koníci plemene minihors v zápřeži.

Brambory středem zájmu
Nosným tématem letošní výstavy Zemědělec byly brambory – výstaviště se tak přihlásilo k Roku brambor vyhlášenému valným shromážděním OSN, jež má za cíl zvýšit povědomí o jejich významu jako základní potraviny zejména v rozvojových zemích. Tato plodina je důležitá k zajištění potravinové bezpečnosti na celém světě, a přesto, že se v posledních čtyřiceti letech konzumace brambor v zemích na hranici chudoby zdvojnásobila, spotřebuje se jich jen na evropském kontinentě čtyřikrát více.
V Lysé nad Labem se brambory vyskytovaly opravdu ve všech podobách – od certifikované sadby, přes brambory průmyslově zpracované, polotovary a pokrmy z brambor a zcela netradičně se letos objevily i v květinových vazbách floristické soutěže. Žáci středních zahradnických škol a učilišť změřili své síly, kreativitu a aranžérský um v soutěži Polabský motýl již po osmé a organizátoři jim tak připravili téma pro floristiku opravdu neobvyklé. Mottem pro čtveřici soutěžních prací se stala „Oslava brambor“, ale jak uvedla v závěru hodnocení předsedkyně odborné poroty floristka Růžena Bubeníčková „S tímto nezvyklým a možná i trochu šokujícím materiálem pro květinovou vazbu se studenti vyrovnali velmi dobře a do svých expozic přinesli spoustu opravdu skvělých nápadů.“ A co tedy bylo úkolem soutěžících? Tradičně šlo o grafické zpracování a realizaci výstavní expozice, které se tentokrát sestávalo z těchto čtyř samostatných prací: květinový obraz na téma Brambora – rostlina roku, slavnostní tabule k zahradní bramborové slavnosti a tématu stolování s bramborami nejen na talíři, ale i v dekoracích, květinový koš pro zahradní slavnost a dárková kulatá luční kytice. Všechny práce musely spolu korespondovat a vytvářet jeden celek.
Soutěž se i v letošním roce těšila velkému zájmu škol a učilišť a na pomyslné startovní listině se objevila sedmička družstev – VOŠZa a SzaŠ Mělník, SŠZ Kopidlno, SOŠ stavební a zahradnická Praha 9, Střední škola hospodářská a lesnická, pracoviště Hejnice, VOŠ a SzeŠ Benešov, SOŠ Bohemia Regia Praha a SOU Liběchov. Výkony družstev hodnotily celkem čtyři poroty – odborní novináři, hosté, samotní žáci a samozřejmě profesionální floristé, jejichž slovo mělo největší váhu a kteří také zvolili absolutního vítěze Polabského motýla. Tím se v letošním ročníku soutěže stal tým VOŠZa a SzaŠ Mělník a druhé místo obsadili soutěžící ze SOŠ stavební a zahradnické z Prahy 9, třetí příčka patřila žákům Střední školy hospodářské a lesnické z Hejnice.

Potravinářský výrobek Středočeského kraje
V sobotu 22. března proběhlo v Lysé nad Labem vyhodnocení další z doprovodných soutěží veletrhu. Ocenění Potravinářský výrobek Středočeského kraje za rok 2007 předal hejtman kraje Petr Bendl a získali je: firma Pane Jičín – provozovna Dolní Bousov za pečivo Kornspitz, Pagáč a Sladký cereál s hruškovou náplní, Pivovar Nymburk za Postřižinské pivo Bogan, dále Václav Hoch z Příbrami za Med medovicový, společnost Vitana Byšice, a. s. za výrobky Poctivá polévka s játrovými knedlíčky a Zapečená brokolice, Polabské mlékárny Poděbrady za Ovocný tvaroh Milko malina + jahoda a Monticremo smetanové, Řeznictví a uzenářství U Dolejších z Davle za Taliány, Cukrovary TTD Dobrovice za Cukr Bridž kostky jantarový a Masna Příbram za výrobky Šunka jaksepatří, Jelení klobása a Cerhonický furiant.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *