Zemědělec v Lysé oslavil své jubileum

Pořádání národní výstavy zeleně, květin, pěstitelství a zpracování zemědělských výpěstků Zemědělec má v Lysé nad Labem dlouholetou tradici. Od jejího první konání uplynulo letos již neuvěřitelných třicet let.

Třicátý ročník výstavy Zemědělec byl za přítomnosti zástupců města Lysá nad Labem, Středočeského kraje a Ministerstva zemědělství ČR slavnostně zahájen 18. března první dámou České republiky Livií Klausovou. Ve své zahajovací řeči vyzdvihla především poslání výstavy, která je kromě přehlídky zemědělských a zahradnických produktů také setkáním lidí spojující zájmem o tato odvětví.
Na letošním ročníku výstavy Zemědělec prezentovalo svoje výrobky a služby zaměřené na zemědělství a zahrádkářství přes 150 vystavovatelů.
Venkovní plochy patřili tradičně pěstitelům a prodejcům okrasných jehličnatých a listnatých stromů a keřů. Bohaté zastoupení zde měli se svými výpěstky i ovocnáři, skalničkáři a perenáři. Nechyběla zde ani nabídka zemědělské techniky, zahradního nářadí a nábytku. Široký sortiment pokojových rostlin, semen a cibulovin našli návštěvnici výstavy ve vnitřních prostorách veletržního areálu. Informace o stavu zemědělské produkce, ekologickém zemědělství nebo prodeji biopotravin v maloobchodní síti mohli případní zájemci získat na stánku Ministerstva zemědělství ČR.

Pro milovníky koní
Souběžně se Zemědělcem se konala v Lysé nad Labe, veřejností velice oblíbená výstava, Jaro s koňmi. Chovatelé připravili pro příznivce těchto ušlechtilých zvířat hned několik ukázek plemen koní, a to jak v akci, na předvadišti, na ruce, nebo v boxech. Mezi nejvíce obdivovaná plemena patřili např. bílé a černé starokladrubské koně, českomoravské a fríské koně nebo arabští plnokrevníci. Přízeň nejmenších návštěvníků výstavy si získali zejména welschští a shatlendští poníci.

Floristické klání
V rámci konání výstavy Zemědělec se i letos konala floristická soutěž žáků středních zahradnických škol a učilišť Polabský motýl. Motto devátého ročníku soutěže znělo: Exotika – Svatba na pláži. Soutěžního zápolení se letos zúčastnilo celkem šest družstev. Své dosavadní floristické vědomosti a dovednosti žáci předvedli v pěti soutěžních disciplínách – grafický návrh, svatební obřad, kytice pro nevěstu + korsáž ženicha, sesazovaná dekorace na apartmán svatebčanů a svatební raut. Zhotovené práce hodnotilo hned několik komisí. Hlavní cenu odborné komise získalo SOŠ zahradnická Praha 9. Porota hostů naopak ocenila prvenstvím VOŠ a SZeŠ Benešov a novináři nejlépe ohodnotily kreativnost studentů SŠ Zahradnické Kopidlno.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *