Ze zahrady až na stůl

Kvalita kuchyně každé restaurace zaleží samozřejmě hlavně na kuchaři a jeho umění. Velmi důležité jsou však i suroviny z kterých jsou pokrmy připravovány. Každý ví jak chutnají například domácí rajčata oproti těm „kupovaným“ nebo palačinka s marmeládou z malin z vlastní zahrady.

Návštěvníci Café restaurantu Týn na Staroměstském náměstí v Praze mají štěstí, že její majitel Ing. Vladimír Šabata má pro svůj podnik právě takovou zahradu, kde pěstuje vlastní ovoce a zeleninu, takže jídla z nich připravená chutnají skvěle i proto, že jsou opravdu z domácích surovin.
Zahrada
Samotná zahrada se nachází nedaleko Prahy u obce Třebotov, kde Ing. Vladimír Šabata zakoupil pozemek o rozloze 4 ha a kde se veškerá zelenina a ovoce pěstuje. Ve třech fóliovnících jsou vysázena především rajčata. Dále pak papriky, okurky nebo třeba i cukrový meloun. Venku je pěstována méně náročná zelenina jako cibule, pórek, celer, fazole, několik odrůd salátů atd.
Z ovoce jsou nejdůležitější maliny a jahody, které se uplatní nejen v ovocných koktejlech, ale například i v již zmíněných palačinkách. Založena je výsadba višní, jabloní, rybízu a kanadských borůvek. V plánu je i výsadba meruněk a broskví.
Ovoce i zelenina je do restaurace dovážena čerstvá každý den. Nespotřebované přebytky jsou ihned zavařeny a připraveny k dalšímu použití. Důležité jsou i bylinky, které dodají vynikající chuť různě upravovaným masům, takže ani jedlíci masa nepřijdou zkrátka a nejsou ochuzení o „domácí“ stravu.
Dva pomocníci
Z uvedeného výčtu je jasné, že se takováto zahrada bez techniky neobejde. Však také ihned jak jsme do zahrady přijeli nemohli jsme přehlédnout zelenožlutý traktor John Deere 4520 vybavený čelním nakladačem. Hned vedle něj byl druhý stroj menší rozměrem, nikoliv však významem – John Deere X595, který má nyní po přečíslování zahradních traktorů označení X748. A nyní si pojďme oba pomocníky vyrobené v USA prohlédnout podrobněji.
John Deere 4520
Pod kapotou má čtyřválcový vznětový motor s maximálním výkonem 52,6 k a se zdvihovým objemem 2,4 litru. Vysoké hodnoty výkonu jsou dostupné v širokém spektru otáček (1400 až 2400 ot./min). Navíc s poklesem otáček je motor schopen vyvinout až o 30 % vyšší točivý moment, takže je schopný zvládnout i těžší práce. Co jistě potěší je elektronicky řízená hydrostatická převodovka s plynulým nastavením rychlosti. Velmi pohodlný je při manipulaci s materiálem, kdy se musí neustále jezdit vpřed a vzad systém TwinTouch (pojezd vpřed a vzad zajišťují dva pedály vedle sebe, které se ovládají pouze pravou nohou). Hydraulický systém umožňuje průtok 45,3 l/min třemi okruhy. Celkový průtok je 64,6 l/min. Při práci s nakladačem v Třebotově velmi oceňují systém LoadMatch, který vždy zajišťuje maximální přenos výkonu motoru na kola, takže při nahrnování zeminy, když se stroj odporem materiálu zastaví nemůže dojít k udušení motoru.
Úkoly pro tento traktor jsou díky povaze pozemku z velké části manipulačního charakteru. Celý pozemek je totiž ve svahu, takže je potřeba před založením záhonů vybudovat malé terasy. Je zde také velice chudá půda, takže je nutné neustále dodávat na záhony velké množství kompostu, který se vyrábí přímo na místě. K jeho výrobě slouží finský překopávač kompostu – Alu, který je umístěn na čelním nakladači. Funkci překopávače kompostů zvládá JD 4520 bravurně i díky typu zvoleného čelního nakladače. Jedná se o typ 400X, který patří k nejvýkonnější řadě dodávané k této třídě traktorů. Jeho nosnost je při maximálním zdvihu 1074 kg a trhací síla 15600 N, což je opravdu dost vzhledem k rozměrům traktoru. Dále je JD 4520 využíván v agregaci s cepákovou sekačkou Peruzzo Koala se sběrným košem, s podkopovkou a pluhem.
JD X595 = JD X748
Tento univerzální profesionální stroj je určen na lehčí práce a tam, kde by se větší stroj nevešel – například ve fóliovníku, kde zpracovává půdu rotavátorem Muratori. Vybaven je tříválcovým dieselovým motorem Yanmar o výkonu 24 k. Vpředu umístěné pracovní nářadí pohání vývodový hřídel s 2000 ot./min, zadní vývodový hřídel pak s 540 ot./min. Přední rychloupínací závěs je vybaven hydraulickým natáčením. Poháněna jsou všechny čtyři kola s možností odpojení přední nápravy. Kvůli těžkému terénu má malotraktor v Třebotově nadstandardně na zadních kolech šípové pneumatiky. Pracuje i v agregaci se zakladačem trávníků, protože mezi jednotlivými záhony jsou založeny travnaté pásy pro snazší přístup v deštivém období. Sekání nebo mulčování provádí pomocí středové žačí lišty se sběrným košem Matev o objemu 760 litrů. Možnosti objemu zásobníků jsou ale širší – od 560 až po 1300 litrů. Výška vysýpání je u zásobníků s 560 litry 1,9 m. Záběr žacího ústrojí může být 1,22; 1,37 a 1,58 m. I u tohoto stroje usnadní rychlé střídání jízdy vpřed a vzad systém Twin Touch.
Pro zimní údržbu plánuje ing. Vladimír Šabata přikoupit přední sněhovou radlici a frézu. Kdo plánuje během zimy využívat traktor dlouhodoběji, může ho opatřit prosklenou kabinou
Závěrem
Oba stroje i přídavná zařízení dodal regionální prodejce společnosti Strom Praha, a. s. – společnost Staton s. r. o. sídlící nedaleko Mělníka v obci Záboří – Kly, která se zabývá prodejem zemědělské a komunální techniky značky John Deere. JD 4520 byl zakoupen před rokem a JD X748 letos na jaře. Podle slov majitele i Ing. Čestmíra Lipše, který má ve Statonu na starosti zahradnickou a komunální techniku nebyl na obou strojích kromě běžné údržby potřeba žádný zásah. Je tedy vidět, že heslo techniky John Deere „ve spolehlivosti je naše síla“ není pouze prázdným sloganem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *