Zásoby se tenčí

Během ledna se zásoby tuzemských konzumních jablek ztenčily o 7500 tun. K 1. únoru zůstávalo ve skladech 28 335 tun, což je asi šest procent nad průměrem posledních pěti let.

Z naskladněného zboží je 38 procent jablek v chlazených skladech, 36 procent v ULO a po třinácti procentech je ve větraných skladech a v prostorách s řízenou atmosférou.
Informoval o tom tajemník Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Jak upřesnil, od října dodali naši ovocnáři do obchodní sítě celkem 26 300 tun jablek, tj. o tři procenta méně než v minulé sezóně. Lednový prodej byl podle Ludvíka meziročně vyšší o 27 procent. Tajemník Ovocnářské unie ČR to přičítá minimálním dovozům a také faktu, že lidem došly vlastní zásoby jablek z loňské mimořádné úrody na zahrádkách. „Dovozy se za poslední tři měsíce pohybují na pouhých asi 1000 tunách měsíčně,“ řekl Ludvík. Jen loni v lednu se přitom do ČR dovezlo 3800 tun jablek, z toho více než polovina byla levná jablka z Polska. „Letos se Polákům podařilo s produkcí dostat do Ruska, takže český trh polská jablka neohrožují,“ poznamenal Ludvík. Absence polských jablek, která se dovážela za zhruba šest korun za kilogram, zvedla i průměrné ceny jablek od českých pěstitelů. „Nyní obchodníkům prodáváme kilogram v průměru od osmi do 12 korun, což kryje náklady na sklizeň a skladování,“ řekl Ludvík.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *