Autor
Kategorie:
Nezařazené

Zásoby jablek nejnižší od roku 1999

Ve srovnání s rokem 2004 uskladnili čeští pěstitelé k začátku prosince o 26 procent méně jablek (celkem 33.130 tun). To je zároveň nejnižší zásoba od roku 1999. Podprůměrná zásoba odpovídá letošní nízké úrodě, kterou negativně ovlivnily jarní mrazy. Celková úroda jablek v Česku se odhaduje kolem 125.000 tun, což je o čtvrtinu méně než loni.

Ve skladech ubylo všech odrůd jablek. Nižší je zásoba zejména u odrůd ‚Gala‘, ‚Rubín‘, ‚Spartan‘ a Idared. Naopak nižší propad na zásobách je u odrůd ‚Šampion‘, ‚Golden Delicious‘ a ‚Jonagold‘. Z celkové zásoby je uloženo 60 procent jablek v moderních skladech s řízenou atmosférou, kde si ovoce udrží svou kvalitu až do jara.
Do konce prodejní sezóny příští rok v květnu by se v české obchodní síti mělo prodat kolem 60.000 tun jablek. Přesto jejich nedostatek v obchodech nehrozí. Chybějící česká jablka bez problémů nahradí dovoz, kdy by se vedle tradičních dovozů z Polska a Itálie mohla uplatnit i jablka ze zemí jižní polokoule. „Celá Evropa je v současné době pod tlakem výprodeje jablek z letošní sklizně v Chile, Argentině, Jihoafrické republice a na Novém Zélandu. Letošní dovoz z těchto zemí do EU proti minulým letům stoupl trojnásobně,“ řekl Ing. Martin Ludvík (OU ČR). Ceny jablek dovážených z jižní polokoule jsou přitom podle něj srovnatelné s cenami českých jablek. Farmářské ceny českých jablek se nyní podle odrůd a kvality pohybují od šesti do 12 korun za kilogram, což je na loňské úrovni. Spotřebitelé pak česká jablka v obchodech kupují v rozpětí od deseti do 27 korun za kilogram.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *