Autor
Kategorie:
Nezařazené

Zásoba jablek je sotva průměrná

Každý rok zpracovává Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s Ovocnářskou unií ČR informace o množství konzumních jablek ve skladech. Údaje byly i tentokrát vyhodnoceny k 1. 12. 2006. Oproti předloňskému, sklizňově podprůměrnému roku, je současná zásoba jablek sice vyšší, přesto však dlouhodobě podprůměrná. Neobvykle velká část loňské produkce musela být vzhledem k poškození plodů krupobitím nebo napadení strupovitostí zpracována.

Ve skladech pěstitelů a skladovatelů ovoce se v prosinci nacházelo celkem 39 169 tun českých konzumních jablek. Tato zásoba je sice meziročně vyšší o 18 %, ale loňská sklizeň byla výrazně ovlivněna jarními mrazy a byla nejnižší za posledních deset let. Přesnější je proto srovnání s pětiletým průměrem, který eliminuje klimatické výkyvy. V tomto srovnání je zásoba nižší o 3 %. Přitom se předpokládá, že letošní celková sklizeň jablek v intenzivních sadech bude v pětiletém srovnání o přibližně 10 % vyšší. Větší část jablek než obvykle totiž skončila ve zpracovnách. Důvodem bylo vyšší poškození od krupobití a v některých oblastech pak menší velikost ovoce nebo častější výskyt strupovitosti.
Zásoby v regionech a odbytové ceny
Nadprůměrná zásoba je u odrůd ‚Šampion‘, ‚Rubín‘ a ‚Jonagold‘, naopak nižší je zásoba především u odrůdy ‚Golden Delicious‘. Množství naší hlavní skladované odrůdy ‚Idared‘ je na průměrné úrovni. Z jednotlivých regionů je vysoká zásoba v oblasti východních i středních Čech. Zde byla úroda vysoká a v dobré kvalitě (méně poškozená krupobitím). Naopak nízké zásoby jsou v severních Čechách a na jižní Moravě, kde musela být velká část produkce z důvodu poškození zpracována.
Do konce skladovacího období může trh konzumních jablek poptávat více než 60 tisíc tun. Tuzemská zásoba jej bude krýt maximálně ze dvou třetin a lze předpokládat významný podíl českých kvalitních jablek na trhu až do jarního období.
Odbytové ceny se na konci loňského roku pohybovaly dle odrůd a kvality od osmi do patnácti korun za kilogram. Oproti roku 2005 šlo o cenu mírně vyšší a pokrývající náklady na pěstování a distribuci. V průběhu času samozřejmě skladovací náklady porostou a budou následně promítnuty do ceny.
Poptávka po tuzemských jablkách byla na podzim dobrá – i přes velkou sklizeň na zahrádkách se neprojevilo velké zásobení. Kvalita jablek ze samozásobení byla jednou z nejhorších v posledních letech a ve většině případů jablka skončila ve zpracovnách nebo shnila.
Jablka v EU
První zprávy o zásobách jablek ze zemí Evropské unie naznačují již dříve avizovanou nízkou sklizeň jablek v některých hlavních pěstitelských státech. Meziročně nižší zásobu jablek na skladech hlásí například Francie, kde je o téměř 200 tisíc tun jablek méně než vloni (–17 %), dále Španělsko (– 27 %) a Německo (– 4 %). Souhrnná data za celou EU nebyla v době přípravy tohoto článku k dispozici.

Přehledy připravilo Ministerstvo zemědělství ČR ve spolupráci s Ovocnářskou unií ČR.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *