Autor
Kategorie:
Nezařazené

Zámecká vinařská romance v Jevišovicích

Na Starém zámku v Jevišovicích se 4. srpna letošního roku uskutečnila zajímavá vinařská akce – Zámecká vinařská romance v Jevišovicích. Letošní ročník je již pátým v pořadí. Hlavními organizátory jsou město Jevišovice a Moravské zemské muzeum Brno. Odbornou garanci má od prvního ročníku Zámecké vinařské romance Sdružení znojemských vinařů Znojmo.

Zámecká romance se uskutečňuje na Starém zámku, jehož současná podoba vznikla přestavbou starého hradu (ze 13. století) v 15. století. Nejznámějším držitelem zámku byl Hynek z Kunštátu, zvaný Suchý Čert, který se proslavil jako úspěšný a odvážný ochránce města Znojma proti Uhrům a Rakušanům, ale současně byl postrachem kraje. Obcí Jevišovice protéká řeka Jevišovka, na které byla v roce 1897 postavená v té době unikátní kamenná přehrada a která je nejstarší přehradou na Moravě. Jevišovice nejsou vinařskou obcí, nicméně ve velkém starém zámeckém skleníku po mnoho let dozrávají každoročně vinné hrozny. V minulosti vlastníci zámku měli i statek v Únanově, odkud si vozily hrozny ke zpracování do Jevišovic. Obec se svým Starým a Novým zámkem, kostelem sv. Josefa, starou historickou sýpkou, zámeckým parkem s 22 barokními sochami, památníkem husitů Kalich a kamennou přehradou každoročně přitahuje skupiny turistů, kteří mají rádi krásnou a „tichou“ přírodu.
Tato zajímavá akce má základní filosofii v tom, že každý návštěvník má možnost vlastním bodováním určit vítěze o nejlepší vzorek vína návštěvníků, jenž obdrží Zámecký pohár Suchého Čerta. Tuto cenu v letošním roce obdržel vzorek vína odrůdy Pálava, Výběr z hroznů 2006 z Vinných sklepů Lechovice, s., r., o. Druhou hlavní cenu – Pohár starosty, obdržel vzorek vína odrůdy Ryzlink rýnský za hodnocení degustační komise, která je sestavena ze dvou skupin – komise znalců a komise laiků.
Při vynikajícím loňském ročníku byly výsledky soutěže velmi vyrovnané a rozhodovaly opravdu jen setiny bodů o umístění na předních místech. Cenu vítěze odrůdy Ryzlink rýnský Zámecké vinařské romance získal vzorek Pavla Venhudy z Vitonic, ročník 2006, Výběr z hroznů za bodové hodnocení 1,61 bodu. Druhé místo si odvezla společnost Znovín Znojmo, a. s., za vzorek Ryzlinku rýnského, ročník 2006, Pozdní sběr, hodnocení 1,62 bodu. Třetí místo obdržel Josef Kuřátko z Prosiměřice za vzorek Ryzlinku rýnského, ročník 2006, Pozdní sběr, hodnocení 1,65 bodů.
O vynikajícím ročníku 2006 svědčí také to, že z 45 vzorků vín této odrůdy, získalo 44 vzorků medaile, z toho 17 vzorků zlatou. Celkově mají návštěvníci možnost hodnotit a dát svůj hlas jednomu ze 124 vystavených vzorků vín. Také prostředí zámecké přehlídky vín je excelentní – staré klasické zámecké sklepení ze 17. století. Celá vinařská akce je určena především pro turisty a návštěvníky Jevišovic a byla doprovázena bohatým kulturním programem – vystoupením cimbálové muziky Antonína Stehlíka, koncertem Věry Martinové a představením skupiny historického šermu Cyrano Club.
Na tuto zajímavou vinařskou akci ve starém zámeckém sklepu Jevišovického zámku přišlo na 400 návštěvníků, kteří byli spokojeni jak s výbornou kvalitou vystavených vzorků vín, tak i kulturním programem na zámeckém nádvoří.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *