Autor
Kategorie:
Nezařazené

Základem dobré konkurenceschopnosti je kvalitní skladování

Kvalitní produkce a šetrná sklizeň, posklizňové technologie, skladování a skladovací kapacity, balení – to jsou jednotlivé prvky, které musí na sebe navazovat a zajistit maximální prodejnost v optimálním čase toho nejlepšího, co matka země s naší pomocí vyprodukovala. Před deseti lety se začínalo hovořit o ULO skladech, a my jsme nevěřícně kroutili hlavami nad novými či rekonstruovanými sklady v zahraničí. Nikdo nevěřil, že i u nás budou tyto sklady, ale i jiné systémy chlazení, zaujímat významné postavení při skladování.

Dnes by bylo možné rekapitulovat činnost firmy Brema, která sídlí v Praze a specializuje se na chladírenské technologie v provedení pro dlouhodobé skladování zemědělských produktů. Nabízí chladicí boxy z izolačních panelů (PP, PUR) v provedení odstupňovaných modifikovaných rozměrů nebo v provedení na míru, kde prakticky do určitého prostoru vestaví box „na míru“ s jeho maximálním využitím. Každý způsob má svoje výhody i zápory. Výhodou rozměrově modifikovaných panelů je především rychlá montáž, popřípadě i demontáž. Cenově jsou tyto panely dražší, ale montážně levnější. Jistou nevýhodou je ne plné využití určitého prostoru.
Pro dosažení vysoké kvality skladovaného potravinářského zboží, především ovoce a zeleniny, pro prodloužení skladovacího období nebo pro získání možnosti prodeje zboží ve vhodném období, jsou v nabídce speciální skladovací systémy s řízenou atmosférou, které zpomalují nebo zastavují biologické procesy, které v ovoci a zelenině nastávají. Jedná se o cílené nastavení a udržování atmosféry skladu v určitých hodnotách kyslíku, dusíku a kysličníku uhličitého. K tomu je třeba složitých zařízení, jako je ventilační systém do kterého je zapojeno několik dalších speciálních zařízení – jako odsorber (zařízení na úpravu koncentrace CO2), generátory dusíku pro udržování optimální koncentrace N2. Tyto technologie „nových generací“ vyžadují dokonale plynotěsné boxy, včetně dveří.
V loňském roce firma Brema oslavila již „prvních deset let“ své činnosti a díky dostatečnému množství zakázek je stabilizována. Je montážní i výrobní firmou s vlastní projekcí, čili schopna dodávat samostatně výrobky a služby na klíč. Takže nejen dodává, montuje, ale i zajišťuje servis chladíren s řízenou atmosférou pro skladování ovoce a zeleniny v provedení ULO, LO a CA. Dobře ji znají nejen pěstitelé a skladovatelé ovoce a zeleniny, ale i květináři.
Mnozí z vás si jistě vzpomenou na slavností otevření „prvních plynotěsných dveří“ u skladu ve Vičicích u Chomutova, kde byly vybudovány během doby čtyři boxy s řízenou atmosférou ve starém objektu. Dnes, když se díváme na přehled jejich práce, vidíme, že pracovníci firmy prošli řadou podniků a zanechali za sebou moderní sklady, jejichž počet se obdivuhodně rozrůstá.
Jako firma se nechtějí nechat zaskočit vstupem do EU a nebojí se tvrdého konkurenčního boje. Již dnes se mohou prokázat certifikátem ISO 9002 a připravují se na získání certifikátu podle modelu ISO 14000 systém environmentálního managamentu.
Výčet jejich práce je dlouhý. My dnes víme, že pro uchování vysoké kvality produktu (ovoce, zeleniny, květiny) je potřebná ta nejmodernější skladovací technologie, která zajistí nejen prodloužení prodejního období, ale zajistí prodej v optimální kvalitě, optimálním čase s nejvyššími cenami. Proto ten, kdo není vybaven kvalitními skladovacími prostory, není schopen konkurence.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *