Vzácné štíty (Precious Shields) – trend léta 2003

Mnoho lidí fascinuje příroda s bezpočtem kontrastů, které umí vytvořit jen ona sama. Představme si v přírodě vedle sebe prvky, které se vyznačují svou „drsností“, a jako jejich protipól prvky jemné. Příkladem mohou být ostré traviny vedle jemných květů a listů, pichlavé bodláky na mezích v přívětivě zvlněné krajině.

Přirozené kontrasty mezi tvrdým
a měkkým v nás vyvolávají pocit, že potřebujeme najít místo, kde budeme chráněni
a v bezpečí. Právě tento letní trend Precious Shields vytváří kontrast mezi tvrdým a měkkým, jež je zranitelnější a musí být ochraňováno.
Kytice a aranžmá v novém letním trendu využivají směsí nám starých známých květů, jako například květů hledíků nebo nevadlce vedle exotických novinek – Leukospermum (leukospermum) či Anthurium (toulitka) – čímž jedinečným způsobem podtrhují tyto kontrasty. Častým motivem, který se bude různým způsobem v aranžmá objevovat, jsou lesklé krovky brouků či křídla vážek. Lesklé materiály jsou vůbec neopominutelnou součástí tohoto trendu, ať už mluvíme o používání váz anebo i květin vyznačujících se výrazným leskem.

Ztlustlé, pokroucené květy, jaké mají nevadlec (Celosia) nebo hledík (Antirrhinum), překvapují úžasným, téměř surrealistickým tvarem, jaký dokáže vytvořit jen živá příroda. Tvrdé, špičaté listy sukulentů a ostnaté květy máčky (Eryngium) symbolizují v kyticích ochranné bariéry, které jsou jakoby vztyčené na obranu před ruchem venkovního světa. Uprostřed takových aranžmá se skrývají jemné, sametové květy nevadlce a křehké Alstroemeria (boubelka) či lilie (Lilium). Místo ostrých listů, které tvoří zmíněnou hradbu okolo aranžmá, můžeme použít i listy nebo květiny s výrazně tvarovanými okvětními plátky.

Kytice se často vážou velmi těsně. Květiny jsou obvykle uspořádány do skupin podle druhů (skupinová vazba). Tak můžeme lépe dosáhnout požadovaného tvaru aranžmá nebo kytice. Totéž platí i o barvách. V mnoha případech budou kytice v jedné barvě, efekt se pak vytváří kombinací květů se světlejšími a tmavšími odstíny. Listy alokásie (Alocasia) či antúrie, které vynikají výraznou žilnatinou, mohou s trochou fantazie připomínat motýlí křídla.

Podle letního trendu by měla být většina váz z kovových, hladkých nebo lesklých materiálů. Maskovacího efektu je možné dosáhnout volbou váz s hnědavým vzorem připomínajícím ochranné zbarvení zvířat.

Květiny, které se výborně hodí k využití letního trendu:
Celosia (nevadlec), Anthurium (antúrie, toulitka), Leucospermum (leukospermum), Antirrhinum (hledík), Alstroemeria (alstromérie, boubelka), Eryngium (máčka), Lilium (lilie).

Na doplnění je možné použít:
Cynara scolymus (artyčok), Callistephus chinensis (astra), Scabiosa caucasica (hlaváč),listy antúrie, listy alokásie.

Rostliny, které se výborně hodí k tomuto trendu:
Aloe, Dionaea muscipula (mucholapka podivná), Alocasia ´Polly´ (alokásie), Passiflora caerulea (mučenka), Aphelandra squarrosa ´Dania´ (afelandra), Celosia argentea f. cristata (nevadlec).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *