Významné české odrůdy tulipánů

Tulipány pocházejí ze střední a západní Asie. Velké oblibě se těšily v Turecku odkud se jako kulturní rostliny dostaly do Evropy již v 16. století. Velká obliba a poptávka po nových odrůdách vedla k velkému prošlechtění této cibuloviny a již kolem roku 1630 bylo v Nizozemsku známo přibližně 150 odrůd. Přestože se tato země stala druhým domovem této rostliny a drží si světové prvenství v její produkci, Česká republika se může pochlubit hned několika odrůdami, které byly u nás vyšlechtěny.

Nízká rozmnožovací schopnost tulipánů je největší překážkou v jejich šlechtění.
Uvedení nové odrůdy znamená dlouhodobou trpělivou práci, která trvá několik desítek let. Semenáče, které získáme křížením, poprvé rozkvétají až cibule dorostou do větší velikosti, což bývá nejdříve v pátém roce po výsevu. Dalším zdlouhavým časovým procesem je hodnocení vybraných klonů nejen z estetického hlediska, ale především posouzením hospodářských vlastností i schopností odolávat nepříznivým vlivům počasí a chorobám. Mezi vyhledávané vlastnosti patří dobrý množitelský koeficient a narůstaní cibulí, vhodnost k rychlení a odolnost k virózám a fuzáriu.

K nejvíce časově náročným úkonům patří namnožení perspektivních klonů.
V posledních letech byla publikována metoda množení tulipánů pomocí meristémových kultur, což může tuto poslední etapu šlechtění výrazně zkrátit. Následující výčet úspěšných odrůd odráží více jak třicetiletou práci předchozí generace našich šlechtitelů.

´Gavota´ (HA–5, ŠS Heřmanův Městec) – naše nejrozšířenější dvoubarevná odrůda ze skupiny Triumph, barva květu je ojedinělá – tmavě purpurově červená se světle žlutým lemem. Má středně velký květ a pevné stonky. Dorůstá střední výšky 50 cm, hodí se k rychlení. Odolnost k virové pestrokvětosti (TBV) je střední. Šlechtitel Jiří Václavík ji získal z potomstva odrůdy ´Plameny´, po jejím volném opylení v roce 1968. Povolená byla v roce 1990. Nyní se pěstuje na ploše 15,53 ha. Její výměra v posledních letech mírně klesá (před třemi lety byla výměra téměř 20 ha).

´Antarctica´ (RIOG 833/82) – krémově bílá odrůda ze skupiny Triumph s trvanlivým květem a pevným stonkem. Rostlina dorůstá výšky 50 cm, je vynikající pro rané rychlení. Odolnost k virové pestrokvětosti je poměrně vysoká. Šlechtitelé odrůdy jsou Otka Plavcová a Eva Petrová. Pochází z křížení odrůd ´Preludium´  ´Redskin´. Díky vynikajícím rychlírenským vlastnostem její plocha prudce stoupá a činí letos 14,25 ha.

´Jumbo Pink´ (RIOG 1633/82) – purpurově růžová odrůda ze skupiny Triumph s pravidelným, protáhle oválným květem, trvanlivým na slunci. Rostlina má pevný vzrůst, výšku 55 až 60 cm a vysokou odolnost k virové pestrokvětosti . Pro rychlení je velmi kvalitní. Šlechtitelé odrůdy jsou Otka Plavcová a Eva Petrová. Pochází z křížení odrůd ´Gander´  ´Lucky Strike´. Její plocha výrazně vzrostla na 8,17 ha a patří jí zatím třetí příčka v pomyslném žebříčku úspěšnosti českého šlechtění.

´Havran´ (HA–47, ŠS Heřmanův Městec) výrazně tmavá purpurově fialová odrůda ze skupiny liliokvětých tulipánů, dorůstá 60 až 65 cm. Má pevný stonek s antokyanovým zbarvením v horní části. Do Listiny povolených odrůd byla zapsána v roce 1993. Množí se na ploše 2,89 ha, její plocha mírně stoupá.

´Rajka´ (HA–130, ŠS Heřmanův Městec) – dvoubarevná odrůda ze skupiny liliokvětých tulipánů, barva květu je purpurově červená s růžovým lemem, později při dokvétání lem bledne. Rostlina má pevný stonek i květ, dorůstá do 45 až 55 cm. Do Listiny povolených odrůd byla též zapsána v roce 1993. Šlechtitelem je Jiří Václavík. Plocha mírně narůstá, pěstuje se na ploše 1 ha, s roční produkcí miliónu cibulí .

´Red Hot´ (RIOG 2365/82) – růžově červená odrůda ze skupiny jednoduchých raných tulipánů. Rostlina má pevný vzrůst a výšku kolem 35 cm. Květ je pravidelný, kalichovitý a trvanlivý. Je vhodná pouze pro pozdnější rychlení. Její odolnost k virové pestrokvětosti je vysoká. Má kvalitní cibule a vysoký množitelský koeficient. Šlechtitelé odrůdy jsou Otka Plavcová a Eva Petrová. Pochází z křížení odrůd ´Sunburst´  T 15. Plocha narůstá a dosahuje zatím velikosti 0,58 ha.

´Chanson´ (HA–128, ŠS Heřmanův Městec) – dvoubarevná odrůda ze skupiny Triumph, dorůstá výšky 45 až 50 cm, stonek má pevný s výrazným antokyanovým zbarvením v horní části pod středně velkým květem. Jeho barva je tmavší purpurově fialová se žlutobílým lemem, později téměř bílým. Od roku 1993 je zapsána v Listině povolených odrůd. Šlechtitel Jiří Václavík ji získal z potomstva české odrůdy ´Plameny´. V Nizozemí se množí pod názvem ´Chansonnette´ na ploše 0,36 ha, která rok od roku mírně kolísá.

´Dekora´ (HA–Feu Suberbe Sport, ŠS Heřmanův Městec) sport z Tulipa. fosteriana ´Feu Suberbe´ vyselektoval Jiří Václavík. Květ má červenou barvu, pevný stonek dosahuje výšky 50 cm. Odlišuje se panašovaným listech. Do Listiny povolených odrůd byla zapsána v roce 1993. Plocha výsadby se v posledních letech zmenšila na 0,29 ha.

´Petra´ (RIOG 740/83) – zářivě tmavě červená odrůda ze skupiny jednoduchých raných tulipánů. Má pevný vzrůst, výšku 35 až 40 cm a velmi pevný a trvanlivý květ. Je vhodná pro rychlení. Odolnost k virové pestrokvětosti je dobrá. Šlechtitelé odrůdy jsou Otka Plavcová a Eva Petrová. Pochází z křížení odrůd ´Goldenes Prisma´  T 21. Výsadba se udržuje na menší ploše o velikosti 0,28 ha.

´Kurhaus´ (RIOG 557/82 ) – odrůda ze skupiny Triumph s pevným vzrůstem a trvanlivým květem jasně červené barvy, která je lemována barvou žlutou. Rostlina je vysoká 50 cm, vhodná pro rychlení. Odolnost k virové pestrokvětosti je vysoká. Šlechtitelé odrůdy jsou Otka Plavcová a Eva Petrová. Pochází z křížení odrůd ´Abra´  ´Redskin´. Nevelká plocha o velikosti 0,18 ha stále klesá.

´Double Sensation´ (HA–CH.P./SP–1) – plnokvětá mutace z liliokvěté odrůdy ´China Pink´ z roku 1987. Je trvanlivější než původní odrůda, dosahuje výšky 55 až 65 cm, kvete světle růžově. Hodí se k rychlení, ve váze vydrží až jedenáct dnů. Od roku 1997, kdy se začala v Holandsku množit, dosáhla plochy 0,05 ha. V Heřmanově Městci ji vyselektoval šlechtitel Jiří Václavík.

Zástupci odrůd a klonů pěstovaných v Nizozemsku od roku 2000

´Pink Mahal´ (RIOG 340/83) – tulipán ze skupiny Triumph. Květ je pravidelný, štíhlý, světle růžovo fialové barvy, k okrajům plátků lososové. Rostlina je pevná, vysoká do 50 cm, vhodná pro pozdní rychlení. Odolnost k virové pestrokvětosti je dobrá. Má velmi dobrý množitelský koeficient. Šlechtitelé odrůdy jsou Otka Plavcová a Eva Petrová. Pochází z křížení odrůd ´Aristocrat´  ´Goldenes Prisma´.

´First Easy´ (RIOG 1636/82) – dvoubarevná odrůda ze skupiny Triumph. Květ má pravidelný, kalichovitý a trvanlivý. Barva květu purpurově červená s bílým lemem. Pevná rostlina je vysoká 55 cm a vhodná pro rychlení. Odolnost k virové pestrokvětosti je jen středně vysoká. Šlechtitelé odrůdy jsou Otka Plavcová a Eva Petrová. Pochází z křížení odrůd ´Gander´  ´Lucky Strike´.

´Sonet´ (VÚOZ-HA 19/74) – raný zástupce tulipánů ze skupiny Darwin hybridů s velmi dobrým množitelským koeficientem. Je vhodný k řezu, ale není vhodný k rychlení. Rostlina má velmi pevnou lodyhu a výšku 60 až 70 cm. Nevýhodou jsou příliš velké listy. Květ je pravidelný, protáhle oválný, trvanlivý na slunci. Barva karmínově růžová, uvnitř růžově červená, ve spodní části bílá. Odolnost k virové pestrokvětosti je vynikající. V Listině povolených odrůd je zapsán od roku 1994. Trojici šlechtitelů tvoří Otka Plavcová, Eva Petrová a Jiří Václavík. Pochází z křížení odrůd ´Goldenes Prisma´  ´Tender Beauty´.

RIOG Sonet Sport – krémově bílá mutace z odrůdy ´Sonet´. V roce 1995 ji vyselektoval Jiří Václavík. Rostliny dorůstají výšky 65 až 70 cm a jsou resistentní k TBV i fuzáriu. Od roku 2002 se množí v Holandsku.

RIOG 16-33/98 – nižší klon se zářivě hnědooranžovým květem a se světlejším lemem květu ze skupiny Triumph. Pro svou výšku 40 cm je vhodný k pěstování v nádobách. Pochází z křížení odrůd ´Mars II. ´  64/74 šlechtitele Jiřího Václavíka.

RIOG 56-80/5 – nízký raný dvoubarevný klon ze skupiny Triumph. Nápadný květ barvy růžově červené s bílým lemem a dobrou trvanlivostí. Pro svoji malou výška 30 až 35 cm je vhodný pro pěstování v nádobách. Šlechtitel Jiří Václavík použil v křížení odrůdy 543/58  ´Uran´.

RIOG Uran Sport – selekce mutace z roku 1990 z původní české odrůdy ´Uran´, od které se liší výrazně panašovaným listem. Jde o velmi raný tulipán vysoký 30 až 35 cm. Nízký vzrůst je vhodný k pěstování v nádobách. K viru pestrokvětosti je poměrně citlivý. Výběr provedl Jiří Václavík.

RIOG 1406/82 – velmi výrazná, tmavě červená odrůda ze skupiny Triumph. Květ je pravidelný, obvejčitý, pevný a trvanlivý. Rostlina je vysoká 55 cm a má pevný vzrůst, vhodná pro rychlení. Odolnost k virové pestrokvětosti je velmi vysoká. Šlechtitelé odrůdy jsou Otka Plavcová a Eva Petrová. Pochází z křížení odrůd ´Uran´  ´Redskin´.

Využití domácích odrůd v dalším šlechtění tulipánů
Za základ budoucích odrůd tulipánů byla v roce 1999 zvolena rychlírenská odrůda ´Gavota´, která byla recipročně křížena s 30 vybranými komponenty. Semena vytvořilo 52 úspěšných kombinací. Mladé semenáče se v prvních třech letech pěstují ve výsevních bednách ve skleníku. Když cibulky dosáhnou třetím rokem velikosti hrachového zrna, je možno přenést materiály do volné půdy. Při této příležitosti dochází k prvnímu hodnocení počtu a velikosti cibulí, po kterém následuje „předselekce“. Semenáče, jejichž cibule nedosáhnou po třetím roce pěstování alespoň průměrnou velikost, jsou hospodářsky neperspektivní, slabě narůstají a jsou z dalšího pěstování odstraněny. V důsledku této předselekce bylo již před výsadbou do volné půdy vyřazeno 40 % hospodářsky podprůměrných jedinců. Zbývající cibule jsou vysazeny odděleně jako samostatné klony. Semenáče vykvétají v pátém až šestém roce, kdy probíhají první výběry zajímavých klonů. V průběhu let 2004 až 2006 bylo vybráno celkem 803 klonů, jejichž cibule byly sklizeny a samostatně vysazeny. K výběrovým kritériím v potomstvech tulipánů patří barva, tvar a stavba květu, celkové estetické hodnocení, výška rostliny, začátek a konec kvetení. Po sklizni a čištění cibulí je každoročně hodnocení doplněno o množitelské ukazatele a údaje o výskytu fuzária. Objektivně lze kvalitu květu posoudit až v následujících letech, když cibule dosáhnou tržní velikosti. Nevyhovující semenáče jsou z dalšího množení průběžně vyřazovány. V uplynulém roce bylo proto hodnoceno již jen 606 klonů. K nejzdařilejšímu potomstvu vedla kombinace klonu 69/78 (použitého jako mateřský komponent a odrůda ´Gavota´, jako otcem), kde se objevily dvoubarevné vonné semenáče s výrazným růžovým nebo oranžovým lemem. Nejvíce výběrů (celkem 112) pochází z kombinace ´Recreado´ x ´Gavota´. Do budoucna bude selekce pokračovat sledováním estetických a množitelských vlastností, ke kterým se připojí hodnocení odolnosti klonů k viru pestrokvětosti a fuzáriové hnilobě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *