Vývoj květinářství a zimní květinové trendy

Květiny si stále častěji nacházejí místo v našich domácnostech, pracovním prostředí i ve veřejných výsadbách. Průměrně utratí český spotřebitel za květiny zhruba 790 korun, což představuje skoro trojnásobné zvýšení oproti roku 1994, konstatuje tajemnice Svazu květinářů a floristů ČR – Bc. Jana Ischiová. Největší zastoupení v odbytu přestavují řezané, hrnkové a záhonové rostliny. Čeští květináři dokáží pokrýt poptávku spotřebitelů jen z 50 % – dle údajů SKF ČR.

V roce 2008 se dotkne květinářského sektoru navýšení sazby DPH u živých okrasných rostlin o čtyři procenta. Dle českých pěstitelů a SKF ČR nebude zvýšení sazby DPH na 9 % příčinou zvyšování cen květin. Případné navýšení cen bude důsledkem zvyšování primárních výrobních nákladů (plyn, elektřina, pohonné hmoty či zvyšování mezd).

Tak jak velí trend letošních vánoc a zimního období, rozzáří se svátky v českých domácnostech kombinací růžové, červené až nachové barvy v kontrastech s bílou šedou a černou. Přední floristé vyznávají pro zimu 2007/08 inspiraci Floral Empire, která se vrací do období baroka a neoklasicismu, potvrzuje místopředsedkyně SKF ČR Ing. Marie Bittnerová.
Kytice v již zmíněných barevných kombinacích a stylu se vyznačují svou vznešeností a elegancí.

Nejprodávanější hrnkovou květinou podle místopředsedy SKF ČR Ing. P. Nachlingera na vánoční svátky zůstává vánoční hvězda v klasické červené barvě, následována bramboříkem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *