Výstavištěm proudily desetitisíce

S velkým zájmem se i letos setkala letní zahradnická výstava a veletrh Flora Olomouc, která se uskutečnila v polovině srpna na olomouckém výstavišti Flora. Mezi 35 tisíci návštěvníky, kteří během čtyř dnů výstavy prošli jejími branami, jich byl opět značný počet slovensky a polsky mluvících. Bylo na co nejen koukat, ale také ochutnávat a kupovat.

Je potěšitelné, že oproti loňskému ročníku došlo k výraznému posunu jak v počtu vystavovatelů, tak návštěvníků. Množství vystavovatelů a prodejců se téměř zdvojnásobilo. Letní etapy největší a nejstarší květinové akce v České republice se jich zúčastnilo více než 400, a to nejen domácích, ale také ze Slovenska a Polska. “Flory v Olomouci si pamatuji ještě jako kluk, a dění tady sleduji i nyní. Když nám vyjde čas, vždy přijedeme i s přáteli,” potvrdil “přeshraniční” zájem Peter Rozsay z Bratislavy. Na květinovou výstavu se chce v budoucnu určitě vrátit i návštěvník z bavorského Chamu, Gerhard Salomon. “Líbilo se nám tady všem, i dětem.”

Kralovaly měčíky a ibišek
Největší návštěvnickou pozornost zaslouženě poutala hlavní expozice Okno do zahrady květin Českého zahrádkářského svazu. Pestrou letní zahradu, kterou zdobily deštníkové fontány, bazény s proudící vodou a vodními květinami, závěsná oka s převislými muškáty, modrými olověnci a dřevěné skulptury uměleckých řezbářů, tvořily záhony jiřinek, lilií, růží a zejména mečíků. “Doslova se od nich nedaly odtrhnout oči”, konstatovaly jedním dechem Marta Zajícová z Prostějova i Milada Kolářovská z Jablonného nad Orlicí, pomalu pravidelná návštěvnice – od předloňské jarní Flory přijela na výstaviště už popáté.
Mečík byl vůbec erbovním květem letošní letní Flory – křtem nově vyšlechtěné růžovokvěté odrůdy ‘Jarunka‘ pěstitele Josefa Bystrého z Dřís na Mělnicku odstartoval výstavu primátor města Olomouc Martin Novotný. Opravdovým hitem hlavně zahradnických trhů však byla novinka – venkovní ibišek s květy velkými v průměru až čtvrt metru, který si z výstaviště odnesly stovky návštěvníků.

Voňavé expozice
Zelený rámec pestré kráse květin tvořily trvalky Českého spolku perenářů, školkařská expozice listnatých i jehličnatých dřevin a velmi přitažlivá součást výstavy – speciální přehlídka léčivek, kořenin a aromatických bylin s ochutnávkami čajů, exotických životabudičů, elixírů mládí, bezplatnou bylinkářskou poradnou a zajímavými hosty. Patřil mezi ně známý bylinkář Pavel Váňa a spisovatelka, ilustrátorka dětských knih, Vítězslava Klimtová, která přímo na výstavišti vytvořila půvabný obrázek s názvem Královna bylin.

Uznání v podobě ocenění
V soutěžních kláních spojených s letní Florou Olomouc si nejvyšší ocenění v soutěži o nejkrásnější expozici odnesla v nejvyšší kategorii nad 20 metrů čtverečných plochy expozice trvalek Českého spolku perenářů. V kategorii od 10 do 20 m2 plochy zvítězil Kamil Tyrychtr a za expozici s plochou do 10 m2 získaly prvenství Okrasné školky Tomáš Čerbák z Pusté Polomi. Vítězkou floristické soutěže v květinovém aranžování letní zahradní slavnosti se stala floristka Marie Bittnerová z floristického studia Kreatif. Cena primátora města Olomouce byla letos udělena Českému zahrádkářskému svazu za rozmanitost a šíři sortimentu květin hlavní expozice v hlavním pavilonu A. Čestného uznání se za architektonický návrh hlavní expozice dostalo i jeho autorovi Karlu Robenkovi.

Letošní zelenou sezónu olomouckého výstaviště, tradičního pořadatele největších zahradnických svátků v ČR, uzavře ve dnech 4. až 7. října podzimní Flora Olomouc, výstava ovoce, zeleniny a školkařských výpěstků. Výstavu doprovodí festival gastronomie a nápojů Olima se soutěží o nejlepší ovocnou pálenku Flora košt.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *