Výstava Flora Olomouc oslavující

Každá výstava Flora Olomouc je koncipovaná v určitém duchu podle daného tématu. V letošním roce máme několik výročí, odrážejících se i na celkové expozici letní Flory Olomouc, která se uskuteční ve dnech 21. až 24. srpna.

Tím prvním je klíčový objev genetiky – molekuly DNA – právě před padesáti let. Proto se pořadatelé letní etapy mezinárodní zahradnické výstavy rozhodli zasvětit hlavní expozici největší květinové přehlídky v ČR právě tomuto objevu.
Projekt Zahrady DNA bude představovat dvojité šroubovice základní jednotky dědičnosti, kde přetočený „žebřík“ bude sestaven z tisíců kusů gladiol, jiřinek, růží a květin pozdního léta. Kromě mnoha nových odrůd, které návštěvníci objeví v expozici, si budou moci vychutnat i neobvyklý kontrast ukázek nejnovějších trendů moderního aranžování s klasický pojetím.
Druhým významným výročím je i 45 let od první zahradnické výstavy, která se uskutečnila v Olomouci. Tehdejší místní zahradníci chtěli ukázat, že jejich produkce je stejně dobrá, jako ta zahraniční. Na oslavu tohoto výročí se aranžují dvě obří květinové vázy, které ozdobí hlavní expozici. Přes dva metry vysoké objekty s ornamentálním vzorem z drobné ozdobné zeleně budou přesnou kopií květinové vázy, která se na výstavišti objevila v roce 1958 – na první zahradnické výstavě. Zahradníci z výstaviště vzor „odkoukali“ z archivních fotografií. Stavba váz zabrala dva týdny perné práce. Drátěné kostry obou objektů museli totiž zahradníci ještě před pracným osazováním zeleně trpělivě napěchovávat a postupně udusávat pravidelně zvlhčovanou a přihnojovanou zeminou.
Květinové vázy bývaly oblíbenou součástí barokních zahrad. V olomouckých parcích se poprvé objevily v šedesátých letech. Zaniknutou tradici ornamentálních váz pak zahradníci výstaviště Flora, jejichž květinové vázy se setkaly s velkým úspěchem i ve Vídni, oživili až po dvacetileté přestávce. Od počátku devadesátých let zdobí každoročně obří květinová váza – pokaždé s jiným vzorem –hlavní alej Smetanových sadů.
Jako ozdobný materiál posloužily rostliny Echeveria, Pilea a Alternanthera, která se vyznačuje ozdobnými listy.
Uklidňujícím dojmem bude působit galerie pavilonu A, kterou zaplní školkaři svojí produkcí. Kromě členů Svazu školkařů ČR se zde představí svými výpěstky i němečtí a polští kolegové.
Na terase a venkovních plochách bude ojedinělá kolekce léčivých a kořeninových rostlin, která bude doplněna odborným poradenstvím a výrobky z léčivek.
Pavilon E bude věnován expozici botanických zahrad ČR, mapující vývoj rostlinných druhů v proměně věků – od několik milionů let starých kapradin a cykasů, přes orchideje, bromelie až po úplně nejmladší zástupce rostlinné říše.
Pavilon H bude patřit, tak jako vždy, floristům, kteří si vezmou při své soutěži na mušku unikátní historické vozítko – Velorex.
Květiny pozdního léta roztančí záhony ve Smetanových sadech, růže bude možné obdivovat v rozáriu u botanické zahrady.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *