Výkupny a moštárny na Ústecku nemají nouzi o ovoce

Výkupny a moštárny v Ústeckém kraji se plní bohatou úrodou ovoce. Pěstitelé na Litoměřicku jsou se sklizní meruněk, broskví nebo jablek zatím spokojeni, nelíbí se jim ale ceny za výkup. Pohybují se od osmi do 15 korun podle druhu ovoce. Řada zahrádkářů proto dává přednost palírnám.

V Polepech na Litoměřicku se cena za kilogram meruněk pohybuje okolo 14 korun. Za kilogram jablek dostanou zahrádkáři 12 korun. Podobné ceny jsou i ve výkupnách na Lounsku. Ceny za výkup jablek podle odhadů pěstitelů v září klesnou asi na sedm korun za kilogram. Řada z nich proto prodává své ovoce již nyní v ulicích či tržnicích.
Výkupny si letos mohou díky dobré sklizni diktovat podmínky. Některé například už neberou padané ovoce, ale pouze česané.
V kraji dnes otevřela většina moštáren. Zbylé začnou zpracovávat ovoce v září. Cena za kilogram je v Dolních Zálezlech už dva roky stejná, dvě koruny za kilogram ovoce. Stejnou částku zaplatí zahrádkáři také v Habrovicích nedaleko
Ústí nad Labem. Ve Varnsdorfu na Děčínsku je zpracování ovoce na
mošt o padesát haléřů dražší.
Hrušky, švestky, meruňky nebo jablka zpracovávají v palírně ve Valkeřicích na Děčínsku. Litr 53procentního alkoholu zde vyjde na 104 koruny. Pokud pěstitelé přivezou syrové ovoce, zaplatí 122 korun za litr. Počet zákazníků se neustále zvyšuje, přispělo k tomu také zrušení výkupen.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *