Víte, co je ZESPRI TM?

Lahodné zelené ovoce známé pod jménem kiwi již zdomácnělo na pultech supermarketů i malých obchodů. Jeho správný název je aktinidie, latinsky Actinidia deliciosa. Jeho původním domovem je Čína.

Vyšlechtěna byla na Novém Zélandu a odtud se teprve v nedávné době dostala do evropských zemí. Některé její druhy lze již pěstovat i v podmínkách ČR. Dováží se k nám nejen z Nového Zélandu, ale i z Itálie a dalších středomořských zemí.
Na novozélandské aktinidii můžete od r. 1997 nalézt malou samolepku s názvem ZESPRI – New Zealand kiwifruit. Jde o nové obchodní jméno vyhrazené pouze pro vysoce kvalitní novozélandské ovoce kiwi. Tato nová značka má odlišit novozélandské kiwi od ostatních, z jiných zemí a zdůraznit jeho jedinečnost. Je známkou kvality a čerstvosti, má zvýšit jeho image jako ovoce 21. století.
Na trh přichází ve čtyřech druzích. ZESPRI ’Green’, ’Organic’, ’Jumbo’. Nejnovější druh je ZESPRI ’Gold’, které se odlišuje žlutou barvou dužniny s jedinečnou sladkou chutí, připomínající meloun, broskev, citrus a med. Sklizeň, ale i prořezávání lián kiwi je dobrou příležitostí k výdělku pro sezónní brigádníky, hlavně studenty.
ZESPRI – New Zealand kiwifruit je jedním z nejzdravějších druhů ovoce na světě. Vědci zjistili, že obsahuje více vitamínů a minerálů než běžné ovoce. Je nutričně vysoce hodnotné a přitom nízkokalorické – 306 KJ ve 100 g. Již jeden plod pokryje téměř jednu pětinu naší denní potřeby živin, důležité pro zdraví. Ve 100 g je 100 mg vitamínu C, 1,12 mg vitamínu E, stopová množství vitamínů B1, B2, B3, B6 a A, vápníku, fosforu, hořčíku, železa, sodíku a zinku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *