Vinohradníci – 16.000 hektarů vinic

Tuzemští vinohradníci vstoupí do Evropské unie s celkovou výměrou přibližně 16.000 hektarů vinic. V posledním možném jarním termínu totiž vysadí nových zhruba 1200 hektarů s podporou Vinařského fondu.

Ten má k dnešnímu dni na výsadbu 219 milionů korun, ale další peníze ještě získá. K dispozici pro žadatele tak bude více peněz než při posledním rozdělování na podzim.
V loňském roce se podle něj podařilo s finanční podporou Vinařského fondu vysadit 1236 hektarů vinic, z toho 21 hektarů v českých vinařských oblastech. Představenstvo fondu vyhovělo 466 žádostem o podporu výsadby a obnovy vinic a celková částka pro vinohradníky dosáhla 219,3 milionu Kč.
Jihomoravský kraj považuje vinařství a vinohradnictví za jeden z významných zdrojů pracovních příležitostí, zejména na venkově. Stálé navyšování ploch vinic je letos důležité kvůli regulaci v Evropské unii, která další rozšiřování porostů révy v členských zemích v nejbližší době neumožňuje.
V situaci budoucí nové a tvrdší evropské konkurence pracuje nyní kraj i Vinařský fond na systému udržení domácího vinařství. Důležitý je především marketing v oboru, zájemci již loni podali celkově 52 projektů a získali na ně částku 12,5 milionu korun. Ve druhé polovině letošního roku a v dalších letech půjde na propagaci a marketing českého vinařství již podstatná část peněz vybraných do Vinařského fondu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *