Vinaři požádali o podporu při výsadbě 300 hektarů vinic

Celkem 123 žádostí o podporu výsadby nových vinic na celkové ploše 297 hektarů přijal ve druhém termínu do pátečního večera Vinařský fond. Definitivní výsledky však budou známy až v následujícím týdnu. Uvedl to ředitel fondu Jaroslav Machovec.

Podle ředitele je velmi pravděpodobné, že pěstitelé budou moci požádat o podporu z fondu již jen jednou, v termínu od 1. ledna do 15. února 2004. Po přistoupení ČR k Evropské unii totiž nebude možné vysazovat nové vinice, pouze je po vyklučení obnovovat. Z výsledků první etapy vyplývá, že fond podpořil výsadbu jednoho hektaru částkou 175 880 Kč a vinaři vysadili 932 hektarů.
Zbývající část vinic do 1117 hektarů vysadí pěstitelé podel Machovce až v podzimním termínu. Vysazovalo se ve čtrnácti z šestnácti vinařských oblastí a největší plocha, 248 hektarů, byla v Mikulovské oblasti. S 215 hektary nových vinic následovala oblast Velkopavlovická a s 213 hektary Znojemská.
Vinařský fond rovněž podporuje ze zákona propagaci odbytu vín. Do pátku se v kanceláři fondu sešlo pětačtyřicet žádostí, což je stejný počet jako počet schválených žádostí v prvním zimním termínu. Celková částka k rozdělení přesáhla tehdy 10,34 milionu korun na pět tematických okruhů. Každý vinař, který si zažádal o podporu a vysadil vinici, si musel s pracovníky Vinařského fondu telefonicky domluvit termín kontroly v terénu a teprve poté obdržel peníze. Část podpory ale musí začít každý vinař splácet šestým rokem po výsadbě, ale při dvacetileté splatnosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *