Velká přehlídka floristiky

Horko, nebe bez mráčku a neúprosné sluneční paprsky, to byly první dojmy přijíždějících floristů, hostů a návštěvníků Velké přehlídky floristiky, pořádanou Svazem květinářů a floristů a MZLU Brno, Zahradnickou fakultou v Lednici na Moravě.

Příprava na tuto velkou událost vrcholila ve čtvrtek večer, kdy se dokončovaly konstrukce a upravoval floristický materiál. Vše se zdárně podařilo a tak nebránilo nic zahájení letní absolventské show.
V deset hodin se po zahájení ujala moderování tajemnice Svazu květinářů a floristů Ing. Marcela Sabelová. Na pódium vystoupila první čtveřice absolventů: Ing. Jiří Martínek, Ing. Václava Lojdová, Ing. Eva Janečková a Ing. Jana Jaroňová. Témata aranžování nebyla daná, většinou bylo tvořeno vypichované aranžmá, vázaná kytice nebo dekorační aranžmá. Během hodiny byly vytvořeny každým z účastníků v průměru tři práce, které byly průběžně vystavovány v přilehlých prostorách. Hodinu před polednem v aule praktikáblu začali předvádět své umění Ing. Miroslav Láska, Ing. Juraj Zeman a Ing. Marie Bittnerová. Pro zúčastněné publikum bylo jistě zajímavé porovnávat nejen současný styl jednotlivých účastníků, ale třeba i vliv současného zaměstnání na vzhled květinové kreace. Někdo pracuje v malém květinářství, někdo ve velkém, někdo na ministerstvu zemědělství, někdo vlastní čajovnu, někdo ještě studuje… Spokojené bylo jistě nejen přihlížející publikum, ale i účinkující, kteří na sebe museli během předvádění leccos prozradit.
Po rychlém obědě, který nebyl vzhledem k náročnému programu žádnou velkou společenskou akcí, bylo možné stihnout začátek odpoledního programu. Tentokrát se ujal moderování a zároveň překladu Ing. Michal Klapka. Pozvání totiž přijali dva hlavní aranžéři Mezinárodní zahradnické výstavy v Tullnu pan Franz Adolf Band a pan Ervin Veit. Jejich práce se zaměřovala především na použití lehkého materiálu ze zahrádky v letních aranžmá. Z množství prací lze zmínit například vypichované aranžmá s barevným Oasisem, letní, voňavou květnatou misku, svatební vazbu, veselou kompozici – výřez z bujné zahrádky, vypichované srdce a svatební vypichovanou kytici do podložky na automobil.
Po krátké přestávce se ujal slova a floristického materiálu Ing. Michal Haut. Tento absolvent Zahradnické fakulty v Lednici vlastní prestižní květinářství Orchidea v centru Bratislavy, ve kterém zaměstnává dvanáct lidí. První aranžmá – Věnec ze sena , který byl tvořen svazečky uschlé trávy vpichovanými do slaměného věnce s kopretinami vkládanými do ampulí měl u diváků úspěch, potom následoval Dárek na zahradní párty a Přírodní aranžmá. Na dotaz o poměru slovenského a zahraničního zeleného materiálu Michal Haut odpověděl, že v letní sezóně používá okolo 60 % květin domácích pěstitelů. Jejich produkce je levnější, větší objem nákupu holandských květin směřuje do jeho květinářství především v zimní sezóně. Jednoduše působila skleněná mísa s modrým Oasisem ve které byl zkombinován běžně rostoucí hrachor hlíznatý s velkokvětým hrachorem z Nizozemska. Zapůsobila i květinové aranžmá, jehož základ tvořila sádrová nádoba obalená levandulí. Po několika dalších aranžmá zakončil Michal Haut své vystupování velkou v ruce vázanou kyticí, plnou velkého sortimentu růží.
Vrcholem nádherně prožitého dne se stala originální modelová show, při které mohli přítomní diváci shlédnout kostýmy českých módních salónů ozdobené českými floristy. Byla k vidění bohyně Rosana, Violine, Kakte, Miriane, Heliopside, Consolide a Herbe.
Vysoká úroveň byla dosažena nejen technickou dovedností a invencí, ale také nadšením a láskou. Snad lze podotknout, že je nám, při stejné technické úrovni, bližší aranžmá českého floristy, který lépe dokáže pochopit myšlení a cítění českého návštěvníka květinářství.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *