Velikonoce v barvách

Každé roční období má svou charakteristickou barvu, ve které se odráží i jistá symbolika a nálada. Pro jaro jsou každoročně charakteristické barvy žlutá, bílá, růžová, svěží zelená, ale i bledě modrá. Všechny tyto barvy jsou typické pro květy jarních cibulovin a hlíznatých rostlin, na kterých stojí většina jarních vazeb.

Při jejich kombinování s celoročními květinovými kulturami, vhodnou zelení, neolistěnými větvemi nebo výhony keřů a stromů a trendovými doplňky, zaručeně nadchnou každého zákazníka. Nedůvěra, která někdy vzniká k těmto rostliná, souvisí s jejich krátkou životností. Je proto nutné dodržovat skladovací nároky jednotlivých druhů. Pryskyřníky (Ranunculus) a sasanky (Anemone) po zaříznutí ožehneme nebo ponoříme do vroucí vody, zabráníme tak embolii – ucpávání cévních svazků. U tulipánů, narcisů a ostatních cibulovin necháváme na prodejně pouze nezbytně nutné množství, zbytek zůstává v chladírně, aby v teplém prostředí zbytečně nenakvétal. Zpět ale k jednotlivým barvám a jejich kombinování.

Bílá
Neutrální, přesto nepostradatelná. Bílou barvu je možné kombinovat skoro se všemi barvami. S tmavými barvami vzniká velký kontrast, naopak při kombinaci s pestrými barvami vnáší do kompozice jas a veselou náladu. Mezi nejčastější bílé jarní květy patří hyacint, tulipán, Ranunculus, narcis (v distribuci je mnohokvětá skupina Tazetta), konvalinka, frézie, Eucharis, kokořík (Polygonatum), Allium, Muscari, Anemone, Iris, Helleborus argutifolius (vícekvětá) …
Kombinace bílé pouze se zelenou působí čistě, aranžmá však nesmí budit svatební dojem. Tomu zabráníme použitím jarních doplňků jako stuh, vajíček, peří, lýka, „křoví“. Dobře působí i dvojkombinace tzn. bílá-růžová, bílá-modrá, bílá-žlutá včetně jejich odstínů, doplněná jarní zelení a to jak ve vyváženém, tak i v nevyrovnaném poměru barev. Kombinujeme-li více barev patřících např. do pestré škály, volíme poměr jednotlivých barev již opatrněji. Je vhodnější, když bílá zde působí spíše doplňkově. Práce opět doplňujeme různými trendovými doplňky.

Žlutá
Křiklavá radost! Snad nejtypičtější jarní barva. V kombinacích se dobře doplňuje s modrou nebo fialovou barvou, což jsou oproti teplé žluté – barvy studené. Lépe působí v tomto období jejich světlejší odstíny např. pomněnková a hyacintová modř nebo temná barva fialového tulipánu ’Queen of Night’.
Kombinovat ji můžeme i s teplými odstíny červené a oranžové, dáváme však pozor na jednotlivé poměry. Mezi nejčastěji žlutě kvetoucí rostliny patří tulipán, narcis, Ranunculus, Ornithogalum dubium ’Sunshine’, frézie, Fritillaria imperialis ’Lutea’ … Jako doplňky se výborně hodí různé přírodní palmová vlákna a kořeny zařazované mezi suché dekorace. Okrovou barvu výborně doplní cibulky ať již pravé nebo umělé. Mezi žlutě kvetoucí rostliny, které dokonale vyplňují vazby, ale zároveň nepatří k typickým jarním květinám, patří Solidago, kontryhel, Tanacetum aj.

Růžová
Sladce hravá. Růžovou používáme opatrně, dbáme především na poměr ve vazbách, lehce se pak může stát, že se vazba typově přibližuje spíše období Valentýna. Vhodné je používat ji jako barvu doplňkovou. Provokativně působí v kombinaci se žlutou, bledě modrou, oranžovou a purpurovou, naopak decentně působí dvojkombinace růžové s oranžovou, včetně jejich odstínů. Mezi časté květy jež zdobí tato barva patří opět tulipány, hyacinty, Ranunculus, Anemone, Helleborus orientalis, Nerine, frézie, Nectaroscordum siculum (Allium siculum) …, jako výplňové se hodí rostliny vřesovce (Erica), které lze používat nadrátkované, Limonium gmelinii …

Modrá
Chladivě uklidňující. Modrá barva není pro jaro až tak typická, je to barva spíše zimní. Chceme-li ji použít, máme na mysli její světlé odstíny pomněnek nebo šeříků. I sortiment typicky jarních modře kvetoucích rostlin je značně omezený. Patří sem květy Anemone, Iris, pomněnek, Muscari, hyacint, Syringa. Opět ji používáme jako doplňkovou barvu, dobře se kombinuje s teplejší žlutou, oranžovou nebo červenou.

Fialová
Vznešeně nádherná! V kombinaci s uvedenými barvami působí i přes své spíše slavnostnější použití, vesele a dodává barvu. Používáme ji s rozvahou, hlídáme si především její poměr ve vazbě vůči ostatním barvám, záleží také na sytosti a odstínu. Typické zástupce najdeme možná mezi novými odrůdami tulipánů, violkami, kosatci, Eustoma, šeříky (Syringa) … Ostatní květy mnohdy přechází svou barvou mezi modrou a fialovou. Květy však můžeme nahradit doplňky, jako jsou stuhy, korálky, drátky a jiné.

Červená
Vzrušující! Kdo by je neznal, červené Darwinovy hybridy, Triumph hybridy tulipánů nebo krvavé květy sasanek. Tato barva naštěstí disponuje celou řadou odstínů, kterým se při jarním aranžování určitě nevyhneme. Červená patří o velikonocích spíše k okrajovým barvám. Svůj čas má na konci léta a kraluje celému podzimu. Kombinujeme ji se žlutou nebo modrou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *