Veletrh v zeleném kabátu pod královským hradem

Zejména veřejné zeleni a technice pro její zakládání a údržbu, přírodním a umělým sportovním povrchům, dětským hřištím, krajinným úpravám či zahradní architektuře patřil veletrh IOG Saltex 2009. S podtitulem Sport, vybavení, krajinotvorba se konal na dostihovém závodišti u anglického města Windsor poblíž Londýna ve dnech 8. až 10. září 2009.

Na travnaté ploše o rozloze více než 50 000 m2 rozdělené tematicky na modrou, žlutou a červenou část se představily tisíce výrobků. Své stany zde rozbilo 455 vystavovatelů; od malých firem po nadnárodní koncerny. S nabídkou jejich výrobků a služeb se přišlo seznámit 13 500 návštěvníků. Po stopách hospodářské recese byste pátrali marně. Na popularitu akce a optimismus vystavovatelů ukazuje i fakt, že 80 % z nich si už nyní zamluvilo expozice na rok 2010.

Pořadatel oslavoval
Každoročně pořádaný veletrh IOG Saltex se řadí spolu s ob rok konaným německým Demoparkem k největším evropským výstavám strojů pro údržbu trávníků a pěstování zeleně. Vzhledem ke geografické poloze jsou v Anglii patrné i vlivy především severoamerického kontinentu. Prostor k prezentaci sortimentu i doprovodným diskusím zde nacházejí odborníci prakticky z celého světa.
Akci pořádá IOG (The Institute of Groundsmanship, Sdružení správců sportovišť) s pobočkami nejen ve Velké Británii, ale třeba i v České republice. IOG zastupuje správce sportovišť (groundsmany), zaměstnance, pečující o travnaté povrchy (greenkeepery), dodavatele vybavení či poradenské firmy. Zastřešuje a pořádá vzdělávací programy zejména pro zakládání a údržbu sportovních povrchů.
Historie přehlídky spadá do roku 1938, kdy se první IOG Saltex uskutečnil na pozemcích londýnského sportovního klubu Hurlingham v parku Motspur. Poté se akce nakrátko přestěhovala do města Peterborough a od roku 1994 ji hostí dostihové závodiště u Temže, deset minut cesty vodním taxi z centra Windsoru s dominantou v podobě královského hradu.
Letošní IOG Saltex se nesl v obzvlášť slavnostním duchu. Na narozeninovém dortu pořadatelské organizace IOG totiž zaplálo pětasedmdesát svíček.

S důrazem na novinky
Široká byla nabídka traktorů různých značek, velikostí a výkonů pro údržbu veřejných, rekreačních a sportovních zelených ploch, štěpkovačů a pařezových fréz, motorových pil, přepravní, stavební a manipulační techniky. Z rozhodujících výrobců nechyběl nikdo. Mezi tisícovkami exponátů se našly i mnohé novinky, především v oblasti péče o zeleň včetně stále více se prosazujících povrchů umělých. Inovace bylo možné spatřit prakticky na každém kroku.
K přehlédnutí nebyl sektor dětských a multifunkčních hřišť s důrazem na nápaditý design barev a tvarů a vesměs přírodní materiály, a to s ohledem na bezpečnost. Součástí Saltexu byl pestrý doprovodný program s praktickými ukázkami techniky. Odborníci předváděli prořezávku stromů ve výšce, zaujal dřevorubecký program či ukázky práce záchranné služby. Na seminářích se diskutovalo o chorobách trávníků, jejich hnojení přírodními a organickými hnojivy, bioodpadu či pesticidech. Titulem Groundsman roku byl dekorován Dan Duffy, správce fotbalového stadionu ve waleském Swansea.
Na veletrhu IOG Saltex našel nejen „ty své“ stroje a vybavení, ale také inspiraci a chuť do další práce, snad každý. Profesionalita začínala přehledným členěním expozic do „barevných“ zón, pokračovala dostatkem vhodně rozmístěných stánků s občerstvením a končila třeba čistými záchodky. Vstup zdarma potěšil, stejně tak složka s propagačními materiály včetně brožurky o veletrhu s podrobným plánem. Za pozornost a třeba jako inspirace pro tuzemské pořadatele podobných akcí stojí fakt, že vstup na Saltex je oproti registraci pro všechny návštěvníky zdarma. Kontakty slouží pořadatelům k marketingovým účelům a rozeslání pozvánek na příští ročník.
Příští ročník veletrhu IOG Saltex se uskuteční na stejném místě ve dnech 7. až 9. září 2010.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *