Ve středočeských městech kvůli suchu prosychají a hynou stromy

Dlouhotrvající sucho a nedostatek srážek mají špatný vliv i na městskou zeleň. I když ji zahradníci ve službách středočeských měst začali více zalévat, mnohé vzrostlé stromy kvůli nedostatku vláhy prosychají a hrozí jim úhyn.

Například v Mělníku kvůli suchu očekávají, že pokud se situace výrazně nezlepší, přijde město o pět až sedm procent vzrostlé zeleně.
V Mělníku kvůli dlouhotrvajícímu suchu prosychají zejména břízy, ale i lípy, jeřáby a borovice černé. Takto oslabené stromy se stávají vhodným objektem pro šíření houbových chorob a lesní porosty napadají lýkožrouti.
V některých lokalitách ani nepomáhá snaha o intenzivní zalévání. Stromy jsou totiž často vysázeny v úzkých zelených pruzích podél komunikací a nelze je efektivně zalévat. Podle Mikeše by stromům nejvíce pomohl několik dní trvající drobný déšť. Naopak vody z prudkých přívalových dešťů rychle stékají a fakticky se nedostanou ke kořenům městských stromů.
Také v Poděbradech se snaží zahradníci ve službách města více zalévat alespoň v nejdůležitějších lokalitách. Na celoplošné posílení zalévání nemají ale dost vody, peněz ani možností. Odborníci na radnici ale neočekávají úhyn stromů kvůli suchu a doufají, že slibované ochlazení a déšť situaci zlepší.
Větší optimisté jsou na příbramské radnici. Zde nemají zprávy o žádných mimořádných dopadech sucha na městskou zeleň.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *