Autor
Kategorie:
Nezařazené

Vánoční trh v Blumengrossmarkt Vídeň

Ve Vídni je tradicí pořádat každý rok tzv. Adventní trh - Adventmarkt v prostorách vídeňské květinové burzy. Akce je nabídkou sortimentu květin hrnkových i řezaných, adventních věnců i dalších vhodných děl, doplňků, přízdob.

Současně se stává v nedělních odpoledních hodinách společenským setkáním pěstitelů, obchodníků. S nabídkou a prohlídkou souvisí i prodej, a také malé občerstvení a vzájemné pobesedování. V letošním roce se trh uskutečnil 11. listopadu. Návštěvnost byla veliká a sortiment velmi rozsáhlý. Z řezaných květin byly nejvíce zastoupeny karafiáty, růže a chryzantémy vedle orchidejí a dovážených tzv. exotických druhů, např. Protea v mnoha odrůdách. U chryzantém upoutaly různé barvy, tvar i velikost květů jednotlivých odrůd, u růží výška i pevnost stonků a rovněž velikost a barvy květů, zvláště dovážených z Asie a jižní Ameriky, např. z Venezuely.
Z kvetoucích hrnkových druhů zaujala především bohatá nabídka bramboříků všech velikostí rostlin a barev, s bohatým počtem květů na rostlině, s nímž se u nás nesetkáme. Největší pozornost budila veliká nabídka Poinsettia – „vánočních hvězd“ několika velikostí s jedním až pěti květenstvími, několika barev „květních plátků“ i různých tvarů. Vyskytla se i nabídka tvarovaných rostlin jedno, ale i dvoupatrových stromků.
V dřívějších letech v areálu předváděli zkušení floristé vybraných květinových síní Vídně během odpoledne vánoční floristiku jako adventní věnce, ale také ostatní díla k adventu, Vánocům i Novému roku. Letos došlo k překvapivé změně. Místo obvyklého předvádění zorganizovalo ředitelství burzy spolu s profesní organizací květinářů a floristů Floristickou soutěž o velkou cenu burzy na téma „Vánoce“. Zúčastnilo se jí 14 dvou a tříčlenných družstev. Byla rozmístěna v hale burzy mezi obchodními stánky, kde podle soutěžních směrnic družstva od 14,00 do 16,30 hod. zpracovávala soutěžní úkoly za přihlížení návštěvníků. Mezi úkoly patřilo:
– adventní věnec o průměru 40 cm, libovolná technika
– vázaná kytice z čerstvých a suchých květů s vhodnou přízdobou
– vypichovaná nádoba – miska, váza, parter podle vlastního výběru
– volná práce přenosná jednou osobou
– osazovaná nádoba – koš, miska o průměru 50 cm.

Soutěžící dostali od ředitelství burzy peněžní částku na nákup materiálu přímo na burze, jako vhodnou propagační akci burzy. Dopoledne si části jednotlivých úloh připravili a odpoledne před diváky dotvářeli.
Soutěže se zúčastnilo také družstvo Střední zahradnické školy Brno–Bohunice ve složení slečna Kuřátková (4. Ročník), Hytych Přemysl (3. Ročník) a vedoucí Ing. Jakešová Eva, mladá učitelka školy. Byla to jejich první účast na soutěži floristiky vůbec. Ze 14 družstev se umístili na pěkném 6. místě, čímž velice dobře reprezentovali školu. Ve všech úlohách použili jiné, veselé barvy růží a vhodné přízdoby tak, že jejich díla vyjadřovala veselou vánoční náladu. Dobře byla hodnocena převislá kytice i vypichovaná nádoba vlastní volby.
V soutěži zaujaly adventní věnce, např. ze šišek a jednotlivého jehličí nebo z chvojí a ovoce, ale také z drobných barevných bobulí. Pozornost budila miska s hvězdicí, makovicemi, věnečkem z proutí a květenstvím Phalenopsis. Dále zaujala miska z proutí, šípků s květy Amarylis a také velké kytice různého tvaru či miska z révy, ovoce a skleníkových květin.
Některé technické nedostatky ukázaly zkušenosti a praxi soutěžících. Zvolené řešení úloh bylo velmi zajímavé, někdy až příliš odvážné, hlavně svými rozměry vzhledem k danému tématu.
Celkem přinesla soutěž návštěvníkům hodně námětů, příjemná překvapení a mnoho poučení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *