Vanda – květina pro nejkrásnější den

Mezi trendové květiny letošního roku patří orchidej vanda (Vanda coerulea). Původem z indického Himaláje, Barmy a Thajska je vysoce využívána k hybridizaci. Díky tomu jsou dnes k dostání také růžové a žluté variety. O Vandě jsme se zmínili už v prvním letošním čísle Floristiky a doporučili ji jako výborný materiál do svatebních vazeb. Hana Šebestová vytvořila svatební kolekci právě s použitím orchideje vanda.

Orchidej vanda patří v nákupu k těm dražším květinám, proto si musíme uvědomit její hodnotu a v aranžmá nechat vyniknout její krasu a jedinečnost. Na svatební kytici ve tvaru glamélie bylo použito přibližně 15 kusů lila růže odrůdy ‘Cool Water!‘ a asi osm květů orchideje vanda. Před zhotovením tohoto typu kytice se nejdříve zaměříme na výběr růží – jejich odrůda musí mít dostatečně velké okvětní plátky, poupě by mělo být spíše rovné než zužující se do špičky, růže by měla dobře a plně nakvétat. V tomto případě nám ani nevadí, když je růže mírně překvetlá.

svatební kytice
Růže rozebereme na jednotlivé plátky a po třech až pěti kusech je nadrátkujeme jemným myrtovým drátkem. Také květy vandy rozdělíme na okvětní plátky, vždy tři položíme na sebe a rovněž spojíme drátkem. Samotnou glamélii začínáme tvořit tak, že okolo jedné středové růže skládáme postupně nadrátkované plátky. V spodní polovině kytice začneme přidávat i plátky vandy. Její barevnost krásně ladí s vybranou odrůdou růže. Hotovou a svázanou glamélii vložíme do věnečku ze šlahounů svlačce (Convolvulus). Celá kytice je ještě doplněna stříbrným drátkem (andělské vlasy) a z držátka je spuštěn jemný převis z několika šlahounků svlačce, kvetoucích snítek vřesu a ruliček z plátků vandy.

výzdoba automobilu
Vždy bychom se měli snažit zohlednit typ a tvar automobilu. Zde u stříbrného Tatraplanu si o výzdobu říkají velké vypouklé blatníky. Na ně tedy byla připevněna konstrukce svázaná z ratanu fialové barvy, do které se naaranžovaly jednotlivé květy růží, vandy, šlahouny přísavníku (Parthenocissus), větvičky dlouhé myrty a listy Aspidistra. Na střed kapoty bylo pomocí průhledných gumových přísavek umístěno několik květů vandy v ampulích, obalených sisálovým vláknem a stříbrným drátkem.
Při dekoraci veteránů a jiných drahých aut musíme dbát na preciznost zpracování a volbu materiálu. Nesmíme dopustit sebemenšího poškození laku. Hlavně pozor na různé drátky, případně na sisálové vlákno, které mohou po navlhnutí pouštět barvu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *