V září čeká zájemce Veltlínské zelené

Celkem 49 výrobců poslalo 103 vzorky vín na třetí ročník znojemské galerie veltlínů. Veltlínské zelené je na téměř 17 procentech ploch domácích vinic. Informoval o tom Jaromír Čepička z pořadatelského Sdružení znojemských vinařů.

V úterý zhodnotily přihlášená vína stobodovým systémem tři mezinárodní odborné komise. Šampiónem galerie se stalo ledové víno ročník 2002 ze Znovínu Znojmo. Firma získala i ocenění v kategorii archivních vín za veltlín ročníku 1988. V kategorii suchých jakostních zvítězil Erich Nebenführ z Mitterretzbachu, primát si za ročník 2002 odnesly i Vinné sklepy Valtice a za vína ledová a slámová Vinné sklepy rodiny Špalkovy.
Veřejnost může nejlepší vzorky odrůdy Veltlínské zelené ochutnat po oficiálním otevření výstavy v pátek 5. září odpoledne ve Štukových sálech Louckého kláštera ve Znojmě. Před zahájením se zde uskuteční od 10:00 hodin i blok odborných přednášek. Z hlediska nové výsadby je Veltlínské zelené spíše na konci zájmu pěstitelů. V letech 1996 až 2002 se jej vysadilo jen 130 hektarů, zatímco Chardonnay téměř třikrát tolik a Sauvignonu i Ryzlinku rýnského kolem 280 hektarů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *