V unii méně ovoce

Letos by se podle odhadu mělo v EU sklidit 6,95 milionu tun jablek, což je nejhorší výsledek za posledních dvanáct let. Úroda je o tři je tři procenta pod loňskou sklizní a deset procent pod desetiletým průměrem. Na svědomí to mají především pozdní jarní mrazíky, svoji roli zřejmě sehrálo i sucho. Uvedl to tajemník Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.

Situaci na českém trhu s jablky by však nižší úroda v EU neměla nijak výrazněji ovlivnit. Produkce českých pěstitelů jablek je v porovnání s výrobou celé EU zanedbatelná – v ČR se letos čeká průměrná sklizeň kolem 150 000 tun jablek. Největší pokles sklizně, zhruba o pětinu, hlásí Belgie a Řecko. Poklesy v řádu procent oznámili i největší producenti jablek v EU, Itálie a Francie. Naopak Německo bude mít zřejmě nárůst úrody o 14 procent, což je dáno tím, že loni mělo nejnižší sklizeň za poslední léta, uvedl Ludvík.
Deset států, které rozšíří Evropskou unii v příštím roce, očekává nárůst sklizně o šest procent na 3,53 milionu tun. Nejvyšší meziroční zvýšení, zhruba o polovinu, čekají Slovinsko a Litva. Polsko jako největší producent jablek z přistupujících zemí očekává nárůst sklizně o šest procent na 2,3 milionu tun.
red

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *