Autor
Kategorie:
Nezařazené

V dubnu šly jablka na odbyt

Podle Ministerstva zemědělství ČR ve spolupráci s Ovocnářskou unií se nacházelo k 1.5. 2004 ve skladech pěstitelů a skladovatelů celkem 7189 tun českých konzumních jablek. Tato zásoba je meziročně vyšší o 19 % a ve srovnání s pětiletým průměrem je vyšší rovněž o 19 %. Jde tedy z dlouhodobého pohledu o zásobu nadprůměrnou.

Za měsíc duben poklesla celková zásoba jablek o 7491 tun, které byly vyskladněny převážně do obchodní sítě. V měsíci dubnu se tak prodalo v obchodní síti o 20 % tuzemských jablek více než v březnu. Jde letos o nejvyšší měsíční vyskladnění tuzemských jablek. V dubnu tak bylo vyskladněno nejvíce jablek za posledních 6 až 7 let ve srovnání v tomto měsíci.
Poptávka po konzumních jablkách v obchodní síti byla vysoká a ve srovnání s březnem se prodalo o 2 % více jablek. Celkově se v dubnu prodalo 13 300 tun konzumních jablek, z toho česká jablka tvořila 55 % jablek na pultech obchodů a proti měsíci březnu tak zvýšila svůj podíl na trhu o 8 %. Dovozy jablek se meziměsíčně snížily o 14 % (asi 1000 tun). Celkově se za první čtyři měsíce letošního roku dovezlo 19,5 tisíce tun konzumních jablek (meziroční nárůst o 50 %). Důvodem zvýšení dovozů je především cena dovážených jablek. Za první čtyři měsíce letošního roku se dovážela jablka za průměrnou cenu 8,70 Kč/kg, zatímco vloni dovozní cena ve stejném období činila 10,10 Kč/kg (- 14 %). Nižší cena dovozů je ovlivněna vysokým podílem polských jablek na našem trhu, které jsou dováženy za ceny kolem 5,80 Kč/kg. Celkem se letos od ledna do dubna dovezlo z Polska na 11 tisíc tun jablek. Důvodem uplatnění většího podílu tuzemských konzumních jablek v dubnu na trhu je vyšší kvalita českých jablek, které jsou dodávány do obchodní sítě z kvalitních skladů typu ULO, na rozdíl od větší části dovážených jablek zejména z Polska. Někteří obchodníci dávají přednost vyšší kvalitě před nízkou cenou. I tak však vysoká nabídka levných polských jablek způsobila nižší realizační cenu zejména u odrůdy Idared. Odbytové ceny dlouhodobě skladovaných jablek v moderních skladech ULO tak nyní nepokrývají náklady. Do konce skladovací sezóny bude český trh poptávat asi 16 tisíc tun jablek. Na zásobě je českých jablek zhruba 45 % této poptávky. Vyskladňování českých jablek do obchodní sítě bude probíhat do konce skladovací sezóny a celá zásoba bude uplatněna na trhu.
Ve skladech ULO a s řízenou atmosférou je nyní 67 % veškeré zásoby jablek, což dává předpoklad dobré kvality skladovaných jablek i v závěru sezóny. Ostatní jablka v chlazených skladech rovněž z velké části pocházejí ze skladů ULO. V dubnu se nejvíce prodalo jablek odrůdy Idared (58 %) a Golden Delicious (13 %). Nejvíce je na skladě odrůdy Idared (meziročně – 2 %) a Golden Delicious (+ 289 %). Odbytové ceny, za které nyní ovocnáři prodávají, se pohybují nejčastěji od 10 do 14 Kč/kg. Ceny odrůdy Idared jsou jen kolem 10 – 11 Kč/kg.
Spotřebitelé nakupují česká jablka v obchodech v cenách od 18 do 35 Kč/kg (průměr ČSÚ – přibližně 25 Kč/kg). Ceny spotřebitelské se v průběhu dubna zvýšily o 5 %.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *