V 15. týdnu podražila zelenina, cena rajčat stoupla o čtvrtinu

Při nákupu zeleniny lidé sáhli tento týden hlouběji do peněženek. Zatímco většina základních potravin nepatrně zlevnila, veškeré druhy zeleniny sledované Českým statistickým úřadem zdražily. Nejvýrazněji se to projevilo u rajčat, jejichž cena stoupla téměř o čtvrtinu.

Průměrná cena rajčat v 15. týdnu činila 46,11 koruny za kilogram, zatímco před týdnem to bylo 37,32 Kč/kg. Dražší byly i papriky, za které zákazníci tentokráte platili o 5,3 procenta více. Podražily také brambory, mrkev a česnek.
Cena se zvýšila rovněž u některých druhů ovoce, například u jablek a pomerančů. Levnější byly banány.
Ceny základních potravin vesměs klesly, avšak nepatrně. Levněji tak mohli zákazníci koupit hovězí a vepřové maso, mléko, máslo, sýry, vejce a cukr. Naopak vyšší cenu zaplatili za šunkový salám, těstoviny, jogurty či minerálky. Rozdíly jsou ale v obou případech do jednoho procenta.
V cenách potravin nadále přetrvávají výrazné regionální rozdíly. Rajčata tak bylo možné koupit na Ostravsku v průměru za 43,19 Kč/kg, zatímco v Plzeňském kraji se cena vyšplhala na 50,55 Kč/kg. Celorepublikový průměr přitom činí 46,11 Kč/kg. U hovězího masa rozdíl mezi Karlovarským a sousedním Ústeckým krajem představuje dvacet korun. Vyšší cenu přitom platí lidé na Karlovarsku, a to 155,60 Kč/kg.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *