Užitkové rostliny tropů a subtropů

Ruku v ruce s politickými změnami přicházejí i změny ekonomické. Nabízejí se možnosti volného cestování nejen po nejbližších zemích v našem těsném sousedství, ale mnoho skupin, ale i jednotlivců stále více směřuje do oblastí pro nás stále exotických – do oblastí subtropů a tropů.

Zde se otevírá brána neznámého. Mnoho nových druhů rostlin – ovoce, zeleniny, okrasných a užitkových rostlin se prolínají a nabízejí použití v dennodenním životě.
A ti, kteří nemají čas a finance na nákladné cestování se s těmito plody a zázraky přírody mohou setkat v obchodech s ovocem a zeleninou, kde vedle nabídky kdysi vzácných banánů a ananasů najdou již poměrně široký sortiment především tropického ovoce.
Další skupinou jsou nadšenci, kteří obdivují exotické rostliny ve sklenících botanických zahrad nebo dokonce se jejich pěstování jim stalo koníčkem.
Objemná a obsažná kniha Užitkové rostliny tropů a subtropů (druhé, přepracované vydání) nechává nahlédnout do základní botanické charakteristiky, uvádí údaje o jejich hospodářském významu, o rozšíření v kulturních a přirozených porostech. Zaměřuje se na jejich význam ve výživě člověka, na možnosti průmyslového zužitkování, v domácnosti, ale také v lidovém léčitelství. Přesto, že se jedná o objemnou knihu, její rozsah byl omezen a tak nebylo možné do publikace zahrnout všechny druhy užitkových rostlin. Rovněž byly vypuštěny lesní dřeviny, které by si vzhledem k významu a bohatosti taxonů zasloužily samostatnou publikaci.
Změny, které se uskutečnily za posledních dvanáct let se projevily v botanice, zemědělství, farmakologii, výživě a dalších oblastech lidské činnosti. Všechny tyto změny se promítly v druhém doplněném vydání. Obecná část vyžadovala pouze revizi a drobné úpravy, v některých skupinách užitkových rostlin se provedly zásadnější změny. Objevily se u nás nové druhy rostlin, které byly dříve neznámé nebo nevyužívané, především ve skupině léčivých rostlin, ale i zelenin a dalších plodin. Stejně tak pokročila i věda ve stanovování obsahových látek a množnostech využití produktů. Rozšířena byla obrazová část.
Důležitou součástí knihy jsou rejstříky, které umožňují snadnou a rychlou orientaci.
Kniha je určena širokému okruhu čtenářů, kteří se zajímají o tropické a subtropické rostliny, posluchačům a učitelům vysokých škol s biologickým a zemědělským zaměřením.

Pavel Valíček a kolektiv: Užitkové rostliny tropů a subtropů. Vydala Academia, nakladatelství Akademie věd České republiky. Vydání 2., upravené a doplněné, Praha 2002.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *