Unie přinese zelinářům ochranu

Především ochranu proti třetím zemím, vyhlašování dovozních cel a licencí, princip stahování přebytků z trhu s finanční kompenzací či dotovaný export mohou zelináři očekávat od vstupu České republiky do Evropské unie. „Nástrojů, které lze uplatnit, je dost,“ uvedl první náměstek ministra zemědělství Dušan Vaněk na Zelinářských dnech v Olomouci.

Upřesnil ale, že přímé platby se budou poskytovat pouze zpracovatelům rajčat. Dotační sytém přitom bude vyžadovat velký nárůst administrativy, kterou státní správa bude muset zvládnout. „Zkušenosti z Rakouska hovoří o tom, že byť byla vyjednána určitá pozice a finanční zdroje, nebyli úředníci schopni některé věci zadministrovat. Část zpracovaných podkladů také bruselská administrativa kvůli chybám vrátila,“ uvedl Vaněk s tím, že hlavním cílem ministerstva v předvstupním období je připravit se tak, aby u nás k těmto problémům nedošlo.
Náměstek dále konstatoval, že se u nás snižují pěstební plochy a intenzita výroby je stále pod průměrem EU. To se odráží také v bilanci zahraničního obchodu České republiky s ovocem a zeleninou, která je výrazně negativní a loni dosáhla 4,36 miliardy korun. Vliv na to měly podle Vaňka vedle ekonomicko – geografických podmínek také povodně, přičemž kompenzace záplavových škody byla 4,2 miliónu korun. Náměstek také upozornil, že dotační titul na odbytová družstva nesplnit to, co se od něj čekalo. Dodal ale, že rezervy jsou na obou stranách. „Jak se zdá, tlak a síla družstev nestačí, aby dokázaly čelit obchodním řetězcům. Ministerstvo zde bude dělat vstřícné kroky a maximálně podpoří sféru odbytových organizací,“ přislíbil zelinářům.
„Obchodní řetězce diktují ceny podle dovozu a fakticky brání založení odbytových družstev,“ uvedl v diskuzi Miroslav Možnar, ředitel zemědělského družstva ZP Mikulčice. To ale odmítla Sylva Zborovská, předsedkyně družstva Jihomoravská zelenina. „Mám opačné zkušenosti. Řetězce jsou pro nás tím nejlepším odběratelem zeleniny, pěstitelé ale musejí najít cestu, jak spolupracovat.“ Sdružování do větších celků je řešením také podle Miroslava Jakubíka, předsedy Svazu importérů a exportérů čerstvého ovoce a zeleniny. „Vztahy na trhu jsou dány ekonomickou silou. Kdo je schopen nabídnout široký sortiment zboží, má lepší vyjednávací pozici.“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *