Udržení kvality plodů lilku

Tmavě fialové, zářivé plody lilku lákají kupující. Přesto se mohou na plodech vyskytovat ojedinělé matné skvrny po otlacích. Větší odolnosti vůči otlakem napomáhá zajištění stejnoměrného růstu plodů včasným vylomením nadbytečných výhonů a odstranění přebytečných plodů.

Zvláště to platí o odrůdě ’Ritmo’, rané, nasazující nadměrný počet plodů. V době přechodu z období intenzivního světla do podmračna narůstá nebezpečí tvorby skvrn na plodech. Při uložení v obalech se mohou za ztráty vlhkosti objevovat na takovýchto plodech prolákliny. Proto se doporučuje zajistit v balírně přístup tepla a vlhkosti k takovýmto plodům.
Dalším problémem jakosti lilku je udržení svěžího vzhledu kalichu. Nezbytným předpokladem je dostatek světla v době růstu. Velkolisté odrůdy, např. ’Ritmo’ a ’Orion’ jsou náchylnější k vytváření slabších kalichů nežli malolisté odrůdy, např. ’Combo’ a ’Cava’. Nebezpečný je pomalý růst kalichu nebo jestliže je velký plod již příliš starý. Blízkost topného tělesa může způsobit zaschnutí kalichu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *