Túje pro živé ploty

Charakteristika rostliny Zerav (túje) zápádní (Thuja occidentalis) pochází ze Severní Ameriky a Kanady. Z celé skupiny tújí se nejvíce využívá v okrasném zahradnictví. Pěstuje se již od roku 1534 a od té doby vznikla také řada pozoruhodných odrůd. Bohatá je škála zelených odstínů, ale existují také žlutozelené, žluté až zlatožluté barevné tóny

Objevují se nové odrůdy s delšími ročními přírůstky a kompaktnějším vzrůstem. Další jejich výhodou je jejich nenáročnost a dlouhověkost. Velmi dobře se tvarují. Naše zimy snášejí velmi dobře. U mladých výsadeb však musíme dbát na dostatečnou zásobu vláhy i v zimních měsících. Při nedostatečné vlhkosti substrátu rostliny v zimě spíše zasychají než namrznou. Při výběru pro ploty a stěny volíme odrůdy, které se v zimě pod tíhou sněhu nerozklesávají. Také volbu zaměříme na konečný tvar plotu – můžeme využít nap. kuželovitou odrůdu ’Smaragd’, která vyžaduje minimální tvarování, odolný ’Brabant’, který vytváří husté svislé stěny, nebo ’Holmstrup’.
Nároky na stanoviště a použití
Tujím se daří ve vlhčích půdách, bohatých na živiny, na slunci i v polostínu, ve stínu jsou řidší. Podle odrůdy používáme túje pro nestříhané i tvarované živé ploty
Během růstu regulujeme řezem především vrcholovou část. Postranní obrost stříháme u odrůd, které nemají přirozený kuželovitý růst. Samostatnou péči pochopitelně věnujeme kulovitým tújím. Zde podle potřeby jen dotvarujeme přerostlé větévky. Takto založený živý plot je okrasou zahrady po mnoho let, ale poskytuje i výbornou ochranu ostatním rostlinám, zejména ve větrných polohách.
Při výsadbě rostliny sázíme nejlépe do souvislých rýh, případně jam, hlubokých 40 – 60 cm, na vzdálenost 70 cm. Při větší vzdálenosti nedosáhneme již tak husté jednolité stěny a její zapojení samozřejmě i déle trvá.
Doporučení
Tújové ploty jsou ideální také pro veselé experimentování. Jejich jednolitou zeleň můžeme narušit tím, že na několika místech se mohou popínat jiné dřevinami – např. plamének (lépe působí drobnokvětý) či „psí víno“. Někdy pro změnu k nim vysadíme bujnou popínavou letničku – letní fazole, hrachory, svlačec, řeřišnici ve směsi barev či velkokvětou povijnici.
I v jedné zahradě můžeme vystřídat různé výšky, tvary a barvy tújí. Od ulice či nevyžádaných pohledů sousedů nejlépe ochrání hustá vysoká stěna. Geometrické tvary v historizující části zahrady podtrhnou přesné tvary kulovitých tújí, které vytvoří také velmi pěknou dělící stěnu v místech, kde nepotřebujeme vysokou pohledovou bariéru. Dočasnou zástěnu vytvoříme z tújí, které ponecháme v kontejnerech.
Některé odrůdy zeravu západního vhodné podle výšky plotů
Středně vysoké až vysoké: ’Columbia’, ’Columna’, ’Douglasii Pyramidalis’, ’Fastigiata’, ’Malonyana’, ’Pyramidalis Compacta’
vhodné pro tvarování: ’Wareana’, ’Wareana Lutescens’, ’Brabant’
Nízké ploty, plůtky a obruby: ’Danica’, ’Globosa’, ’Hetz Midget’, ’Little Champion’, ’Tiny Tim’, ’Recurva Nana’. Všechny jsou vhodné pro tvarování.
Méně se používají pro tvarované živé ploty další druhy tújí – zerav obrovský (Thuja plicata), ’Hillieri’, ’Zebrina’, pro vyšší ploty a pro nízké plůtky T. plicata ’Rogersii’. Thuja orientalis (zerav východní) se používá na volné netvarované stěny.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *