Trendy nejen jako součást životního stylu

Každým rokem jsme seznamováni s novými a novými floristickými trendy, které se liší od těch předcházejících a přinášejí vždy nové prvky do práce odborníků. Chceme-li býti in, musíme znát jejich poslední tvář.

Trendy se stávají součástí životního stylu. Ale zamysleli jste se nad nimi i jinak? Napadlo vás, že trendy mají i svoji komerční hodnotu? Napadlo vás, že trendy jsou základem plánovaného nákupu např. váz, floristických materiálů atd.?
Tak, co nám přináší poslední moda?
Po smutné zimě se všichni netrpělivě vrhali na průsvitné skleněné vázy, které v kombinaci s konstrukcemi a ampulemi, do kterých jsou vsunovány květy, přinášejí více světla. Ve spojení s přírodními materiály vytvářejí pocit čistého životního prostředí. A přidá-li s k tomu trochu retroromantizmu vzniknou nám nové možnosti prodeje. Nejde vám na odbyt kalanchoe, potom stačí ji jinak presentovat, třeba v květináči s nápaditou přízdobou a ihned získá novou, vyšší hodnotu.
Používáte standardní kulaté manžety? Proč nezkusit jiné tvary, co takhle hvězdicovitou, která může být například z krajky, kontrastně olemované látky nebo kostičkovaná?
Letní trendy přinášejí světlo a přírodu, včetně retro prvků. Jedná se prvky, které jsou nám dobře známé, ale nové je jejich použití a kombinace. Jde například o spojování různých rostlinných prvků – Gloriosa a Gerbera. Nebo kombinace Cymbidium s domácí květenou.
Nejen o jednotlivých trendech a jejich hlavních znacích, ale o mnoha dalších zajímavých věcech se mohli dozvědět posluchači semináře HKK v Praze od holandské floristky Nicky Markslag, která nejenže jezdí po světě a předvádí své umění, ale vlastní floristickou školu s možností udělování certifikace s celostátní, ale také evropskou platností. O jejím pracovním vytížení se můžete přesvědčit i pouhým výčtem jejich pobytů v zahraničí v letošní roce do 10. března – Dánsko, Španělsko, Rakousko a Česká republika. Tato energická žena, vystupující vždy v černém oblečení, aby vynikla barva aranžmá, (snad můžeme prozradit její věk – 41 let) je matkou dvou synů. Stojí před ní například i nelehký úkol a to vyzdobit v srpnu prostor 2000 m2 na Floriade, kde se na prostorových aranžmá podílejí pouze mistři ve svém oboru.
Její škola nabízí možnosti vzdělávání všem floristům na všech úrovních, jak začátečníkům, tak i pokročilým, ale pořádá i kurzy pro profesionály – národní a mezinárodní. Frekventanti po úspěšném ukončení (závěrečné praktické zkoušky a odborný teoretický test) získají certifikaci. Kurzy pro profesionály jsou většinou roční a představují vysoké finanční nároky pro absolventy. Pro nedočkavé organizuje pětidenní kurzy, kde se uděluje pouze potvrzení o absolvování, které neopravňuje je požívat jako rekvalifikaci. Zajímavá byla jistě i informace o Japoncích, kteří vzhledem ke krátkému času, který tráví v Nizozemí, navštěvují pouze třídenní kurzy, samozřejmě že s osvědčením o absolutorium, na kterém si velmi zakládají. Kurzy jsou zaměřeny na všechny techniky a všechna témata. Stačí jen si vybrat.
Při práci dává Nicky přednost nabídce aranžmá ve skupině v opakování tématu a také tak se většina jejich prací prezentovala.
Napadlo vás někdy postavit květiny na hlavu? Potom to můžete vyzkoušet. Na vysokou konstrukci z proutí, která byla posazena ve skleněné míse v hnízdě z větviček, byly uchyceny květy Hippeastrum. Stvoly které byly naplněny vodou, která se dolévá podle potřeby, sloužily jako vázičky pro mini Gerbera a Anemone coronaria. Konstrukce byla zafixována kostkovanou páskou, která celé práci dodávala ráz Fresh Folklore. Toto aranžmá je vhodné pro předváděcí akce, ale ne jako dárek pro sousedku. Podobná aranžmá bylo možné vidět na Floriade při zahájení (Pod střechou). Pro podtržení celého aranžmá je možné jeden nebo dva květy použít samostatně, taktéž hlavou dolů jako samostatné vázičky.
Veselá vazba sendvičového typu, která je vhodná pro předvádění a nabídku, byla vypracována mezi barevnými podložkami ve tvaru květu, které byly pokryté barevnými vlákny. Mezi jednotlivými segmenty se ukrývaly Anthurium, Rosa, Phlox, Dianthus.
Do hranaté nádoby omotané zeleným vláknem byla umístěna prostorová konstrukce, kterou vyplňovala červeno-bílo-zelená barva květů a doplňků (Hippeastrum – bílé a červené, Viburnum, Freesia, Asparagus). Pata konstrukce byla dozdobena rudými gerberami.
Jarní věnec, který mezi rozkvetlými tulipány skrýval i vajíčka – začátek nového života. Kostru tvořily vrbové proutky, které byly umístěny ve skleněné míse. Ohýbané tulipány byly vedeny ve směru linie.
Horizontální aranžmá využilo „sněžnice“ jako základní konstrukci. Neobvyklá červenohnědá kombinace (Zantedeschia, Rosa „Hocus Pocus“, Leucospermum cordifolium) byla posazena na skleněné cívce polepené suchými kvítky.
Máte zákazníka bohatého nebo méně finančně zajištěného (bohatého poznáte podle kvality bot). I jim můžete připravit stejné aranžmá ve stejném duchu. Rozdíl bude pouze v počtu použitého materiálu. Příkladem toho byla skleněná miska, kde mezi otočené listy Aspidistrum směrem do středu nádoby byly umístěny květy zajímavé Anthurium „Shampion“, které jsou zelenohnědě žíhané, menší. Kompozici doplňovaly karafiáty a růžičky.
Grafický styl byl použit při tvorbě moderní kompozici. Nová barevná drobná drť byla nepravidelně vrstvena ve skleněných vysokých vázách, do kterých byl zpracován bambus a Gloriosa. Tato práce byla ukázkou hotelové tvorby.
Samostatnou kapitolkou by mohly být manžety. Nicky nepoužívá pouze standardní papírové, ale mnoho jiných. V poslední době dává přednost manžetám ze sítě, které nejenže pěkně vypadají, ale kytici po dlouhou dobu ochrání před poškozením. I jeden květ, je-li v nápadité manžetě, upoutá.
Známé materiály – nové kombinace. Jak jinak nazvat krásnou velkou kytici, která rozkvetla pod rukama Nicky. Ve společnosti růží se octlo Solidago, Phlox, Helianthus annuus, Eremurus stenophyllus…). Zajímavým doplňkem byly broušené korálky upevněné na Beargrassu.
Vždy po předváděčkách se velmi obtížně popisuje, co vše bylo vytvořeno. Prací je mnoho, a nutno dodat, že vždy jedna lepší než druhá, ale místa je málo a tak se těžce vybírá. Každý florista přináší vždy něco nového, neotřelého, co nás může inspirovat. Nicky dává přednost opakování motivu, jak jsme se již zmiňovali. Malé aranžmá, které by při jednom kuse ve výkladní skříni mohlo být opomenuto, se zde prosadí a upoutá pozornost návštěvníka, který se přišel třeba pouze podívat, co mají v květinářství zajímavého. Samozřejmě záleží i na poloze obchodu, na jeho klientele. Ale i těm méně movitým je možné nabídnout malé umělecké dílo, které ho jistě potěší.
Na přípravě bohaté přehlídky, kterou návštěvníci mohli shlédnout, se podíleli i naši floristé v čele s Pavlem Hruškou. Bez jejich pomoci by chod semináře nebyl tak bezvadný.
Snad jednu poznámku nakonec. Vím, že je doba mobilů. Ale i předváděcí akce je jistým způsoben divadlo, je to kus umění. Proto je nepříslušné vyzvánění těchto pomocníků při podobných akcích. První ohlašovací tón byl přijat s humorem – volá vás zákazník, budete mít velkou zakázku, ale opakuje-li se to nespočetně krát, je to netaktnost, ne-li přímo neslušnost.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *