Tradiční přehlídka ve Svijanském Újezdě

Podzim je tradičně obdobím, ve kterém šlechtitelské firmy prezentují a porovnávají nové odrůdy i perspektivní novošlechtění, která se na trhu objeví v nejbližších letech. Středa 17. září patřila ve Svijanském Újezdě firmě Moravoseed, s. r. o.

Zahájení proběhlo tentokrát netradičně v útulném prostředí zahradnického centra Diké Příšovice. Po přivítání a seznámení se stavem a možnostmi chemické ochrany zeleniny následoval přesun ke šlechtitelským plochám ve Svijanském Újezdě.
První hodnocenou zeleninou byla ředkvička. Pro profesionální pěstitele je vhodná ’Stela’ určená k rychlení a jarnímu pěstování a ’Lada’ určená k celoročnímu pěstování. ’Faraon’, určený k rychlení je již přihlášen do odrůdových zkoušek. V příštím roce bude do odrůdových zkoušek přihlášen i některý z F1 hybridů. Odrůdami mrkve, které mohou částečně konkurovat těm zahraničním mezi velkými pěstiteli jsou ’Karotela ’ a ’Darina ’. První z nich, je odrůda nanteského typu vhodná k jarnímu polnímu pěstování i pro rychlení a určená pro přímý konzum, konzervaci i krátkodobé skladování. Druhá je pozdní typu berlikum s vysokým výnosovým potenciálem. Vyniká dobrým zdravotním stavem a dobrou skladovatelností. Mezi bulvovými celery se letos na začátku podzimu projevil velmi dobře ’Albín ’, nejen kvalitou, ale i slušnou velikostí a vysokým výnosem. Při porovnání vykazoval v průměru nejmenší dutinu, což svědčí o jeho vhodnosti ke skladování. Mezi salátovými řepami zaujala ’Bona ’ příznivými výnosy a dobrou vnitřní kvalitou, novinkou firmy Moravoseed je jednoklíčková ’ Monika’.V sortimentu ředkví byl větší počet novošlechtění, které se na trhu objeví až v příštích letech.
Na posuzování vlastností růžičkové kapusty bylo ještě brzy, velmi dobře se nicméně jevila pozdní odrůda ’Astrid’. ’Avak ’ F1 a ’Sonja ’ F1 patří mezi polopozdní hybridy bílého hlávkového zelí, které je určené ke kruhárenskému zpracování. Pro skladování je určen ’Aros MS’ F1. Vedle těchto odrůd zaujal pozdní až velmi pozdní hybridní ’Kronos ’ určený pro přímou spotřebu a dlouhodobé skladování od SVS Holland B.V., jeho předností je i vysoká Odolnost proti vyvracení košťálu a praskání hlávek.
Nejvýnosnějším pórem byl ’Starozagorski kamuš’. Mezi zimními byly srovnatelné odrůdy ’Polar ’(v registračním řízení), ’Blauwgroene Winter’ (’Arkansas’) od SVS Holland B. V. a ’Titus’. Porosty cibule byly již sklizeny a připraveny k uskladnění, případně skladování. Kromě ’Alice ’a ’Oliny’ určených ke skladování a ’Globo’ s vynikajícími chuťovými vlastnostmi, doplnilo sortiment i několik novošlechtění.
Sortiment firmy je daleko širší a na své si přijdou kromě profesionálních pěstitelů především zahrádkáři.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *