Tisíce květů vyzdobily Žofín

Příjemně strávené chvíle mezi květinami – přesně tak by se dal ve stručnosti popsat večer první únorovou sobotu, kdy se v pražském paláci Žofín konal další ročník reprezentačního zahradnického plesu. Zúčastnila se jej zhruba tisícovka lidí, ať už zástupců pěstitelských či obchodních firem, květinářů a floristů, a pokud lze podle atmosféry v jednotlivých sálech soudit, všichni odcházeli spokojeni.

Reprezentační zahradnický ples, jehož organizaci převzali po Jiřím Fürstovi firmy Jiří Chládek, Zahradnické centrum, Otakar Chládek, Sadovnický a zahradnický servis a agentura NKL Žofín, s. r. o., se od letošního roku může chlubit šestašedesátiletou tradicí. Tématická květinová výzdoba k němu již neodmyslitelně patří a i tentokrát se o ni postaral tým profesionálních floristů.

Květinová show upoutala
V sobotu 2. února hosté vstoupili do prostor zaplněných nádhernými aranžmá, jejichž tématem bylo čtvero ročních období. Velmi atraktivní byla také květinová show a nechybělo ani půlnoční překvapení. Autorkami nápadu vyzdobit letos prostory pražského paláce Žofín právě v tomto stylu ve stylu byly Jarmila Pejpalová, Sylva Chládková a studenti Zahradnické fakulty MZLU v Brně – ti také pod vedením pedagogů Ing. Tatiany Kuťkové, CSc. a Ing. Jiřího Martinka, PhD. vytvořili a předvedli dvanáct okouzlujících květinových modelů symbolizujících jednotlivé měsíce v roce. Inspirovat se nechali dílem českého malíře Alfonse Muchy a v průběhu show malíř a jeho tři učedníci před zraky hostů jakoby namalovali oněch dvanáct měsíců a dívky za zvuku básní a hudby předvedly nádherné květinové modely.

Čtyři sály, čtvero období
Hlavní schodiště paláce Žofín tvořilo jakýsi spojovací prvek mezi čtveřicí ročních období a konkrétně o jeho výzdobu – čtrnáct nádherných firgurín oděných do květin jara, léta, podzimu či symbolů zimy – se postaraly aranžérky Zahradnického centra Chládek. Rytířský sál v podzimním duchu vyzdobil Jiří Boček a jeho kolegové, samozřejmě s využitím květů a plodů typických pro toto období, zejména chryzantém, jablek, dýní, brambor a suchého listí. Za to v malém sále zavládla po dobu trvání plesu tuhá zima. Floristé Jarmila Pejpalová a kolegové z Floraservisu, Luboš Dobrovolný, Pavel Hruška a Jaroslav Mencl zvolili studenou kombinaci bílé a zelené barvy. Z květin, kterých bylo jen v tomto prostoru použito na dvanáct set, převládaly lilie, Ornithogalum, Gypsophila, gerbery, bramboříky, okrasná kapusta a Euphorbia. Správnou zimní atmosféru dotvářel také neživý materiál – bílý vatelín, celofán, netkaná textilie, skleněné kameny a svíčky. Ten, komu by snad bylo v tomto prostředí příliš velké chladno, mohl vystoupat o poschodí výš, kde již bylo o poznání tepleji. V předsálí Velkého sálu a v Primátorském salónku připomínaly jaro narašené kvetoucí keře a cibuloviny, které sem naaranžovali zaměstnanci Zahradnického centra Dvořák a syn a také floristka Růžena Bubeníčková s kolegy. Vůbec nejtepleji bylo v sobotu večer ve Velkém sále, kde nad hlavami hostů poletovalo 2500 barevných motýlů v teplých odstínech červené, žluté a oranžové barvy. A nejen to, 2000 kusů slunečnic, tisícovka zlatobýlů a ještě o něco více chryzantém. Barevné spektrum doplňovalo čtyři sta květů Gloriosa a množství exotického ovoce. Úkol stvořit letní atmosféru ve velkém sále vzali na svá bedra opět Jarmila Pejpalová a její kolegové z Floraservisu, Luboš Dobrovolný a Pavel Hruška. Vydatně jim pomáhali studenti Vyšší odborné školy zahradnické a Střední zahradnické školy Mělník.
Všichni ti, o nichž byla řeč, zdobili prostory paláce Žofína od svítání a plných jedenáct hodin, a to samozřejmě nemluvíme o přípravách, které samotnému aranžování předcházely. Za to vše jim zcela po právu patří velký dík a ocenění, a nejen jim – ples by se nemohl uskutečnit bez sponzorů. Nemalé finanční prostředky věnovala celá řada zahradnických firem a všechny měly určitě stejný cíl: pomoci zachovat dlouholetou tradici zahradnického „plesání“ a umožnit setkání všem těm, které spojuje profesionální zájem o tentýž obor.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *