18.09.2002 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Thuja occidentalis ´Smaragd´ - Zerav západní ´Smaragd´

Zerav (túje) západní pochází ze Severní Ameriky a Kanady a z celé skupiny se využívá v okrasném zahradnictví nejvíce.

Pěstuje se již od roku 1534 a od té doby vznikla také řada pozoruhodných odrůd. Škála zelených odstínů je veliká, existují také žlutozelené, žluté až zlatožluté barevné tóny. Některé typy tújí vzbuzují dojem, jakoby větve byly nasvíceny.
Ve všech okolních zemích vzrůstá zájem o jehličnany. Zdá se, že si konifery opět vydobyly své místo v zahradách. Hranice podobné trendy neomezují. Nelze se divit, že tato tendence není úzce vázaná na naše podmínky, je patrná v přilehlých krajinách i v lesnatém Švédsku. Zájem je především o jehličnany zajímavých tvarů a o různobarevné druhy, které se dají vhodně kombinovat s dalšími tóny současné zeleně.
Většina jehličnanů dosahuje vysokého věku. S přibývajícími léty rostou nejen do výšky, ale mění i svůj celkový objem. Příznivci kombinovaných výsadeb se ve svých zahradách prakticky o dřeviny nemusejí starat, protože jsou nenáročné na údržbu. A v případě přebujelého růstu stačí přerostlé výhony odstranit. Platí to také pro túji ´Smaragd´, která velmi dobře snáší tvarování. Ze sadovnického hlediska se jedná o velmi hodnotnou odrůdu.
U kultivaru ´Smaragd´je především nápadná smaragdově zelená barva, větévky jsou lesklé a pružné. Nemá jehlice, větvičky obrůstají plochými šupinovitými listy. Ve Švédsku nazývají tuto túji také královnou zahrady. Pojmenování jí jistě přinesl její vznešený vzrůst. Dosahuje běžně výšky 4 až 5 metrů, ale také 7 m, roste pomalu, šířka v dospělosti se pohybuje v rozmezí 1,5 až 2 metry, roční přírůstky jsou 15-20 cm do výšky a 5-10 cm do šířky.
Tento otužilý jehličnan je zdravý a dobře odolný vůči našim zimám. Sníh by prakticky neměl vzpřímenou kuželovitě rostoucí Thuju occidentalis ´Smaragd´ ohrozit. I v extrémních sněhových podmínkách nedochází k lámání větví. Nejlépe se jí daří ve vlhkých půdách, bohatých na živiny, na slunci i v polostínu. Může růst i ve stínu, ale je pak řidší. Nejlépe se uplatní samostatně jako solitéra, ale je na ni překrásný pohled i ve smíšených skupinách jehličnanů. Hojně se s ní setkáváme při výsadbě úzkých nestříhaných živých plotů. Velmi často je využívána jako doprovodná zeleň v alejích královských zahrad. Živý plot z túje ´Smaragd´ tvoří ideální ochranu před větrem. Během růstu regulujeme řezem především vrcholovou část. Postranní obrost stříháme minimálně, stromy si udržují přirozený kuželovitý tvar. Takto založený živý plot je nejen okrasou zahrady po mnoho let, ale poskytuje i výbornou ochranu ostatním rostlinám zejména ve větrných polohách. Při výsadbě rostliny sázíme do rýh, případně jam hlubokých 40 - 60 cm, na vzdálenost 70 až 100 cm. Plot z túje ´Smaragd´ bude vždy částečně průhledný s ohledem na její kuželovitý tvar. Pro zcela zapojené neprůhledné stěny je vhodnější použít běžně dostupný kultivar ´Brabant´, který lze výborně tvarovat.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down