Textilní materiály ve floristice

V závěru loňského roku se na floristickém nebi objevil nový satelit – firma PABETEX, s. r. o., Praha, která se oddělila od své více než padesátileté matky a. s. LINEA – ÚBOK, Praha ve snaze rychleji a dynamičtěji reagovat na současné pozemské vývojové tendence.

Svoji matku však úplně nezavrhla a díky ní si přinesla do života lásku a obdiv ke všemu, co souvisí s textilní surovinou, s textilním původem, ale pochopitelně i s barevností, se vzorováním.
Pabetex, s. r. o., Praha se sice věnuje i nadále některým marketingovým studiím v oblasti textilních materiálů a ekonomickému poradenství, ale stále více se v profilu firmy prosazují dekorační stuhy a případně další textilní dekorační produkty. A protože firma denně pracuje s těmito úzkými plošnými textiliemi, vyrobenými z nejrůznějších materiálů a utkanými pomocí nejrůznějších vazeb, stávají se postupně její velkou láskou a posláním. Vždyť právě ve hře osnovních a útkových nití lze jejich vzájemnou vazbou umocnit módnost a společensky akceptovaný design.
Základními kameny práce v textilním a oděvním průmyslu vždy byly trendové prognostiky barevnosti, materiálů a jejich struktur, módnosti, apod. I když tyto faktory již postrádají dřívější univerzálnost a dnešní doba zdůrazňuje individualitu, přesto se tyto společenské konvence stále uplatňují v designatérských ateliérech, dílnách i ve výrobních provozech.
Pro období jaro/léto 2003 textilní prognostici pro floristické, dekorační a interiérové potřeby připravili následující trendové kombinace barev a materiálů u textilních stuh a různých dekoračních prvků:
Vodní říše
Vychází z pohledu na letní moře s jeho irizujícími vodními odrazy, které přinášejí čerstvé modré tóny a iluzi transparence a hry se světly. Základními barvami jsou zde barvy vody a nebe, jako je tyrkysová, smaragdová, azurová, světle modrá a stříbrně bílá, které vytvářejí příjemný chlad a uvolňující svěžest.
Z materiálů dominují transparentní lehké organzy, efekty matu a lesku dosažené pomocí multikolorních nebo efektních přízí aplikovaných do stuh, prýmků a šňůr. Lesklé šňůry s perlami, ale také s ponpony a dalšími ozdobnými prvky, včetně barevných gimp (drát oplétaný viskózovým hedvábím) působí jako ostrovní svět v tmavě modrém oceánu. Doplňujícími jsou přírodní materiály jako lýko a sisal.

Hřiště – prostor pro hraní
Toto téma rozehrává hru svěžích barev a pestrost květů, jako bezstarostnou hru dětí s mícháním barev a tvarů vedoucí k exotickému míchání ostrého kýče a florální asijské atmosféry.
Jasné barvy jako žlutá, červená, ostrá růžová a tyrkysová jsou základem barevného vzletného kaleidoskopu z květinových desénů, čínské hedvábné výšivky a etnodesignů. Tento trend podtrhují veselé a vtipné motivy tisků na stuhách, mnohobarevné příze působí jako pletené.
K docílení větších efektů pestrosti barev lze využít nových druhů stuh vyrobených dvojitě – tzv. hadic – určených k plnění nejrůznějšími materiály jak přírodními (suché květiny, listy, plody), tak např. skleněnými nebo keramickými artefakty.

Pohádka
Pískové barvy, materiály lehké jako peří, ornamentální struktury v kombinaci s půvabem a něžností vytvářejí obraz zasněné pohádkové nálady. Bílá, růžová, vanilkově žlutá a zapudrovaná žlutozelená jsou barvy, které v romantické kytici, na keramice, na stolních dekoracích a jemném porcelánu připomínají atmosféru snů. Romantické inspirace nabízejí módní materiály a postupy, jako např. něžné krajky, transparentní gáza, sypané kytičky, vyšívaný tyl, výšivky a různé aplikace. Růže a motýli se často objevují jako motivy tisků, peří, perly a saténové růžičky jako doplňky pro dekorace. Novým zdůrazňujícím doplňkem tohoto tématu jsou barevně „chlupaté“ šňůrky, často z lesklé viskózy, s drátem uvnitř ke snadnému aranžování.
Tenké ozdobné efektní provázky dodají dekoracím více romantiky.

Jak již bylo řečeno, trendové barevnosti, materiálové struktury a kombinace jsou dnes již pouze náměty pro tvorbu floristů, designerů a dalších tvůrčích pracovníků. Rozhodující je vždy kreativita příslušného tvůrčího pracovníka, umění zvládnout řemeslo a v neposlední řadě i požadavek uživatele.

Jestliže český textilní a oděvní průmysl prožívá dnes složité období vlastní existence, floristika, tvorba interiérů, různé dekorační produkty jsou naopak v etapě formování a rozvoje své budoucnosti. Jsme přesvědčeni, že i textilní materiály mohou přispět ke zvýraznění a umocnění těchto produktů. Mašličky, pentličky, šňůrky, gimpy a další textilní dekorační doplňky se těší na své uplatnění.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *