Telnice plná pěstitelů květin

Páteční dopoledne 26. 7. v Telnici bylo ve znamení příjezdu několika set pěstitelů z Čech, Moravy a Slovenska. Seminář Nové trendy v pěstování a sortimentu květin na přelomu tisíciletí byl velmi lákavou pozvánkou, zvláště, když bylo možné vidět, slyšet a porovnávat sortiment firem Engo, s. r. o., Reprosam, s. r. o. a Pasič, s. r. o.

Prezentovaný sortiment bylo možno shlédnout nejen v obrazové formě během přednášek, ale i živě v rámci odpoledního programu porovnávat část sortimentu v areálu firmy Agro-Brno Tuřany a. s., která se na této akci též podílela. Seminář zahájil Ing. Jaroslav Hunkes, generální ředitel Agro-Brno Tuřany, a. s.
Letničky od firmy Reprosam
Pak se již ujal slova Ing. J. Teplan zastupující firmu Reprosam, s. r. o. Přednáška byla zaměřena především na prezentaci sortimentu rodů Viola a Lisianthus. Zastupovaná firma Sakata produkuje 70 resp. 79 % šlechtění těchto květin na světovém trhu. Lisianthus je nejprodávanější řezaná letnička, kterou lze pěstovat s nižšími náklady a s možností rozložení odbytu během celé sezóny. Zájemci o pěstování si mohou vybrat z odrůd velmi ranných (´Polestar´, ´Aurora´) pěstovaných v zimním období, ranných (např. ´Heidi´, ´Ruffles´, ´Piccolo´, ´Echo´) pěstovaných na jaře a na podzim, středně ranných (např. ´Flamenco´, ´Mariachi´) pěstovaných v létě a pozdních (např. ´Mirage´, ´Piccolo 3´), které lze pěstovat v letním období při vysokých teplotách. Trvanlivost řezaných květů se pohybuje v rozmezí 10 – 14 dní. Zajímavé bylo též Anthirium ´Admiral´, Aster serie Matsumoto se škálou až 14 odstínů, Campanula F1 ´Champion´, Godetia, serie Grace, Ranunculus, serie Victoria a mnoho dalších.
Proven Winners se představuje
V čase věnovaném slovenské firmě ENGO s. r. o. vystoupil nejdříve Martin Simons zastupující Proven Winners ® Europe. Tato mezinárodní federalistická skupina je v Evropě reprezentovaná osmi různými firmami. Klíč k úspěchu vidí především v úzké spolupráci mezi šlechtiteli, pěstiteli a prodejci. Důraz je kladen na vysoký stupeň hygieny, kvalitní (bezvirózní) produkci a zkušenosti s uváděním produkce na trh. Cílem je vybudování silné značky pro konečného pěstitele.
Na tuto přednášku navázal Garry Grüber z firmy Kientzler, která je začleněná do PW. Představil spolupracující šlechtitele a jejich sortiment. Pěstováním fuchsií se zabývá německý šlechtitel Wolfram Götz, jeho snaha je zaměřena na omezení používání retardantů růstu a omezení přisvěcování. Oblíbená je odrůda ´Shadows´. Frank Hemond z Melbourne je zaměřen na Argenanthemum frutescens, dr. Gary Banker šlechtí Brancheanthea, populární je především odrůda ´Sundays´. Sylvia Hoffman slavila úspěch s Osteospermum ´Nemesia´, obchodně úspěšné jsou i odrůdy japonských šlechtitelů, velmi úspěšné Osteospermum sk. Symphony, Surfinia ´Conchita´ a Calibrachoas. Na první pohled je zřejmé, kdo je nejdůležitějším článkem – samozřejmě šlechtitel.
Balkónové květiny od firmy Fischer
V rámci prezentace velkoobchodu Pasič s. r. o., která byla zaměřena především na ukázky sortimentu balkónových květin, přednášel zástupce firmy Fischer. Hlavní sortiment tvoří Pelargonium, Poinsetia, Impatiens New Guinea a Petunia. Velká pozornost se soustředila především na korálově červené, plnokvěté Pelargonium peltatum pelfi®´Narina´®98, Pelargonium zonale pelfi® ´Charmant´®98, která je hlavní odrůdou s růžovým květem na trhu a Pelargonium zonale pelfi® ´Rocky Mountain´®, které je pěstováno v jedenácti barvách, vyznačuje se mohutným vzrůstem, velkými pupeny i okolíky, snáší i nižší teploty. Pro pěstování ve volné půdě je vhodná Impatiens ´Sonic´ a zvláště ´Supersonic´ prokvétající dobře i při nižších teplotách. Silnou pozici na evropském trhu si udržuje firma i v sortimentu Poinsetia s 25% podílem produkce, což představuje 105 milionů prodaných jedinců. Významné jsou odrůdy ´Galatica´ a ´ Milenium´. Z novinek pro rok 2003 bylo zmíněno Brachicome ´Sensation´, Argeranthemum frutescens ´Serenade´ a ´Romance´, Osteospermum ´Sun-Sations´. Přednáška byla zakončena pohledem na skleníky Plant Allianz s matečnými rostlinami v africké Keni.
Odpolední program proběhl v areálu Agro-Brno Tuřany, a. s. Posouzení a porovnání rostlinného materiálu si nenechal ujít žádný zahradník. Sortiment byl rovnoměrně vysazen v substrátech BB COM, Pindstrup a Klassman.
Za hladký průběh ojedinělého a zajímavého semináře lze poděkovat především hlavnímu organizátorovi, kterým byl Norbert Zaťko, majitel firmy Engo, s. r. o.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *