Světlo a stín v Teplé

Nádherné počasí v prvních květnových dnech a dny volna lákalo velké množství zahradníků a zahrádkářů k návštěvě zahradnictví v Teplé u Mariánských Lázní. Zahrada Teplá otevřela své brány ve dnech 8. – 12. května.

Návštěvníci měli možnost nejenom shlédnout a vybírat z velkého sortimentu vystaveného rostlinného materiálu, ale mohli si též nechat odborně poradit od některého z majitelů nebo od přítomných studentů ze ZF MZLU v Lednici. Poradenská služba se zaměřovala jednak na pěstování a ochranu rostlin a jednak na projekci a údržbu zahrad a zeleně.
Jistě nevšedním zážitkem se pro zvídavé stala návštěva zákulisí skleníků, ve kterých se rozsáhlý sortiment pěstuje. Pozornost upoutával na jedné straně moderní kotel na spalování štěpky z nedaleké pily a na druhé straně nedostatek zaměstnanců, projevující se nepříliš kvalitním odplevelením pěstovaných rostlin. Místy neutěšenou situaci se Ing. Vlastimil Šindelář snaží řešit nejen vlastními silami a lepší organizací práce, ale i slibně se rozvíjejícími kontakty se školami, zvláště s učni SOU zemědělského v Toužimi, kteří zde pod dohledem mistrů odborného výcviku získávají praktické dovednosti.
Ze záplavy padesáti druhů letniček, osmdesáti druhů trvalek a léčivých rostlin si jistě vybral každý. Balkónové květiny byly zastoupeny více než 130 druhy, rozsáhlý byl zejména sortiment rodů Fuchsia, Verbena, Surfinia a Pelargonium, Osteospermum a Impatiens. Sortiment doplňovala i nabídka řezaných květin Strelitzia reginae a Zantedeschia aethiopica, řezané zeleně a řezaných léčivých a aromatických bylin. Letošními novinkami byla Fuksia ´Annabell´ – bílá, Fuksia ´Sunangels Cherio´ a Surfinia ´Lime´.
O úspěchu Dne otevřených dveří svědčí spokojenost, vysoká účast návštěvníků a třeba i to, že v některých dnech nestačilo pět lidí obsluhovat platící zákazníky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *