Svatební květinový den na Dobříši

Svatba patří mezi nejdůležitější dny v životě člověka a k ní neodmyslitelně patří i květiny. Není proto divu, že akce se svatební tematikou jsou ty nejvyhledávanější a nejnavštěvovanější z řad laické i odborné veřejnosti. Je to dáno také tím, že člověk neustále touží po změně, a to se týká nejen módy, účesů či líčení, ale i svatební floristiky.

Mezi dnes již zavedené, mimořádně úspěšné a navštěvované bezesporu patří Svatební květinový den – akce, kterou na dobříšském zámku již několik let organizuje floristka Martina Krátká. Zde v Dobříši provozuje malé květinářství Letizia. Přípravě svatební show věnuje vždy několik měsíců velmi intenzivní práce a jelikož zájem o show rok od roku stoupá, byla tentokrát nucena oslovit ke spolupráci řadu dalších subjektů, a to zejména společnost Tulipa Praha jako dodavatele rostlinného materiálu, a také Středočeský kraj a pobočku České spořitelny v Příbrami, jež se na akci podíleli finančně. Přizvaná byla také profesionální producentská firma Michala Červeného, což bylo na celkovém pojetí květinového dne znát. Mužský pohled na prostor nádvoří zámku pomohl k divácky zajímavému provedení módní přehlídky šatů a svatebních kytic. Nevěsty, které je předváděly, byly z řad dobříšských dívek. Stejně jako předešlé roky se jich přihlásilo deset krát více, než bylo zapotřebí. Nouze nebyla ani o dobrovolníky z řad mužů. Svatební šaty byly zapůjčené firmou Pronuptia majitelů manželů Blažkových.
Pro letošní Svatební květinový den, který se uskutečnil 20. května, přizvala Martina Krátká k předvádění zkušené floristy, a to Jitku Klestilovou – Remarovou, Honzu Komzáka, Kateřinu Fischerovou a Jana Karneta. V dopoledních hodinách nejdříve v rámci semináře pro profesionální floristy předvedli ukázky zhotovení svatebních kytic, květinových šperků pro nevěsty, květinových přízdob vlasů, kytiček pro družičky a jiných dekorací. Nádvoří a interiéry zámku patřili laické veřejnosti, která se zde mohla seznámit s prostorovými dekoracemi či aranžmá svatebních tabulí. Nechyběla slavnostně nazdobená auta či svatební cukroví. Své produkty zde nabízela i celá řada firem, jejichž předmět podnikání souvisí právě se svatbou. Odpoledne odstartovala Martina Krátká spolu s moderátorem rádia Blaník Jirkou Svobodou samotnou show. Její součástí bylo vystoupení tanečnic, ukázky svatebních účesů a líčení a vyvrcholením bylo korso modelek ve svatebních šatech s prezentací svatebních kytic a doplňků. Zájem diváků byl obrovský a celkově se akce zúčastnilo 1900 návštěvníků.
Svatební květinový den Martiny Krátké z květinářství Letizia je příkladem člověka, nadšeného pro svůj obor, neznajícího slova „to nejde“. Člověka, který nenaříká na to či ono, ale koná. Za to ji určitě patří obdiv. A co říká ona sama na letošní ročník? „Na celé akci se dobrovolně účastnilo zhruba 50 lidí, kterým patří můj obrovský dík a jsem velice ráda, že se Svatební květinový den stal i příjemným setkáním pro řadu předních českých floristů. Někteří mi soukromě říkají „mámo“ a já jsem potěšená, že na Dobříš rádi jezdí“, usměje se Martina Krátká a dodává: „Po každém dalším ročníku říkám, že nikdy více, ale letos mám natolik krásný dojem, že se na příští ročník těším už teď.“
Ještě letos se však můžeme těšit na Vánoční inspirace Martiny Krátké, které se uskuteční v listopadu poslední pátek před první adventní nedělí rovněž na dobříšském zámku. Na nich budou předvedeny ukázky dekorací, které se vážou k období adventu a Vánoc.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *