Štíhlý italský elegán

Všestranný pomocník do školek a nejen tam – i tak by se dal popsat malotraktor Goldoni Base 20. Pro své vlastnosti se řadí mezi nepostradatelné stroje využívané v zahradnictví. Dodavatelem malotraktorů značky Goldoni je společnost CIME-M, s. r. o. Valtice. O tom, k čemu je využíván a jak slouží jsme se dozvěděli blíže v ovocných a okrasných Školkách Litomyšl, s. r. o.

Společnost Školky Litomyšl, vznikla v roce 1991 přeměnou původně státního komunálního podniku na formu společnosti s ručením omezením. Díky tomu se firma může pochlubit již 60 lety zkušeností v oblasti školkařského sektoru.

Široká nabídka produktů

Díky své výměře, která dosahuje bezmála 100 hektarů, se řadí mezi přední producenty v tomto oboru. A nejenom velká výměra je zajímavostí tohoto podniku. Důležitým faktorem je velmi široká nabídka všech dostupných školkařských a květinových výpěstků ¬ve různých velikostech – konifer, listnatých stromů, keřů, růží, vřesovištních dřevin, stálezelených a pnoucích rostlin, ovocných dřevin, drobného ovoce, peren, trav, cibulovin, skalniček, mladých rostlin či podnoží okrasných dřevin. Podle Ondřeje Chadimy, jednatele společnosti, jsou z hlediska šíře sortimentu největší firmou na českém trhu.

Množení školkařského materiálu

Část produkce na rozšíření a doplnění sortimentu, hlavně vzrostlých stromů, dováží z Nizozemska. Rostlinný materiál si většinou množí sami. Školkařské výpěstky pocházejí ze školek pravidelně kontrolovaných rostlinolékařskou službou. Rostlinný materiál je množen hlavně řízkováním, mladé rostliny jsou ukládány do skleníků. Těch je zde zhruba jeden hektar. Původně společnost disponovala i foliovými kryty, ale z důvodu vysokých nákladů na údržbu je zrušili.
Počet zaměstnanců je v mimosezónním období 100, v době hlavní produkce až 140. Dalšími pomocníky jsou studenti Střední zahradnické školy v Litomyšli, kteří sem chodí na praxi.

Distribuce výpěstků

Přímo v provozovně školek je prodejní plocha určená odběratele odebírající ve velkém. Pro maloodběratele je připravena prodejna s přehledně uspořádanými rostlinami podle jednotlivých skupin. V době naší návštěvy byly rostliny již zazimovány a prodej byl pro sezonu 2007 ukončen.
Většinu výpěstků však odeberou realizační firmy.
Odhadem 20 % celkové produkce je exportováno – do Rakouska, Itálie, Německa, Nizozemska, Polska, Slovenska, na Ukrajinu a v poslední době nabývá na síle dovoz výpěstků do Ruska. Společnost disponuje pro zavezení zboží po tuzemském republice vlastními vozy, dopravu do ciziny realizují s pomocí spedice.

Expozice pro veřejnost

Již od založení školek přetrvává tradice prodejních výstav. Každý rok se pořádají ve dvě. První výstava se vždy koná v první polovině června a je známa pod názvem Výstava Irisů a jarních trvalek. Expozici je možno navštívit vždy ve dvou dnech a je možno si zde prohlédnout výstavu květin a případně nakoupit veškerý rostlinný materiál. Druhou výstavu, s názvem Výstava květin pozdního léta, lze navštívit poslední týden v srpnu.

Trendy v poptávce

V poslední době zde podle Ondřeje Chadimy zaznamenávají snížený zájem o ovocné dřeviny, jelikož funkce dnešní rodinné zahrady je spíše okrasná. Zaznamenávají zde také zvýšenou poptávku po vzrostlých dřevinách.

Technika ve školce

Ve společnosti Školky Litomyšl funguje asi deset těžkých traktorů, kultivační, dobývací a manipulační stroje. Mezi ty je možno zařadit i malotraktor Goldoni model Base 20. Jelikož stroj je používán hlavně ve školce s úzkým sponem vysázených rostlin, bylo nutné koupit co nejužší traktor na trhu. V současné době slouží ve školkách dva, první zhruba tři roky, druhý koupili minulý rok.
Ze slov Ondřeje Chadimy vyplývá, že stroj je spolehlivý, pohyblivý a rychlý. Velkou výhodou je nenáročnost na údržbu, která probíhá přes zimu. Jelikož je stroj velmi jednoduchý, mechanický, není údržba zvlášť pracovně náročná. Jedná se hlavně o výměnu oleje a promazání mazacích míst.

Ke stroji je možno připojit variabilní přídavná zařízení, jako mulčovače či plečky. Malotraktor je schopen pracovat i ve svazích, na rovině vyvine rychlost až 20 km/hod..
Jedinou nevýhodou je podle Ondřeje Chadimy menší komfort pro obsluhu, hlavně v oblasti místa pro nohy. Stroj je vybaven odpruženým sedadlem a výrobce se zaměřuje na vysoké bezpečí obsluhy.

Technické parametry

Stroje řady Base 20 jsou kolové malotraktory s tříbodovým hydraulickým závěsem s vývodovou hřídelí. Jedná se o dva zadní PTO, jeden se dvěmi nezávislými otáčkami 540/540E, a druhý synchronizovaný s převodovkou. Mají pohon na všechna kola, řízení je kloubové, ovládací prvky ergonomické.
Výhodou stroje je již zmiňovaný úzký profil a nízko položené těžiště. Specialitou jsou ekologické motory. Ve společnosti Školky Litomyšl používají malotraktor s naftovým motorem Lombardini 12 LD-475/2, 16 KW (22 K), dvěmi válci, chlazený vzduchem.
Ve standardní výbavě je pohon na všechna čtyři kola, devíti rychlostní převodovka (šest dopředu a tři dozadu). Diferenciál je mechanicky ovládaný a na obou nápravách s uzávěrkou. Součástí výbavy jsou i brzdy na zadní kola nebo jednokotoučová suchá spojka ovládaná přes pedál. Nádrž má kapacitu 25 litrů. Úhel natočení kol je až 45 stupňů.

Výrobce a distributor

Base 20 je vyráběn italskou společností Goldoni. Jedná se o rodinnou firmu, která patří se svou roční produkcí mezi největší výrobce malotraktorů v Evropě. Specialitou je výroba všech produktů v zúženém profilu – od malých jednoosých traktorů až po traktory o výkonu 100 K. Výhradním importérem značky Goldoni je společnost CIME, s. r. o., Pelhřimov.

Jako nejužší traktor na trhu s vnější šířkou 780 mm je použitelný především pro vinohradnictví, sadařství a pro komunální sféru, lze jej využít ve foliovnících či sklenících. Je vhodný i na realizace drobnějších ploch.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *