Spolehlivá technika nejen pro zahradníky

Japonské traktory Kubota, které v České republice zastupuje společnost Bonas s. r. o. jsou již na našem trhu velmi dobře známé a za šest let prodeje se zabydlely ve všech zahradnických profesích. Jak pracují dva stroje z více než čtyř stovek prodaných exemplářů v ČR, jsme se zajeli podívat do firmy Diké s. r. o. sídlící v Příšovicích u Turnova. Mezi hlavní činnosti podniku rodiny Halamových patří provozování zahradního centra, pěstování okrasných keřů a stromů ve školce o rozloze 19 ha a realizace a údržba zeleně. Podle uvedených činností je zřejmé, že nároky kladené na strojový park jsou vysoké a proto nás zajímalo jak si v praxi Kubota vede.

Malý a výkonný
První stroj, který nám Ing. František Halama představil patří v nabídce Kuboty k těm nejmenším. Jedná se o malotraktor Kubota B1410 s pohonem všech kol. V Diké pracuje bez závad již tři roky. Vybaven je tříválcovým vodou chlazeným motorem Kubota o výkonu 14 k. Pojezdová rychlost se pohybuje od 0,9 až do 15,2 km/hod. K dispozici je šest rychlostí vpřed a dvě vzad. Otáčky zadního vývodového hřídele se pohybují v rozmezí 540 až 1000 ot./min. U mezinápravového hřídele je to pak 2545 ot./min. Ve standardu je kompletní silniční výbava s možností provozu na pozemních komunikacích. Na přání lze dodat i přední vývodový hřídel s otáčkami 1000 ot./min. Hydraulickým okruhem může proudit až 14,1 l oleje za minutu. Zdvihový výkon zadního tříbodového závěsu je na hranici 540 kg. V agregaci s rotačními bránami je využíván k úpravě meziřadí ve školce. Při šířce meziřadí 160 až 180 cm je záběr 120 cm optimální. Rotační brány slouží rovněž k dorovnání terénu při realizacích. Zde také pomocí zakladače trávníků vysévá travní osivo. Malé rozměry jsou výhodné nejen při realizacích, ale i při dopravě a manipulaci se zbožím především v zahradním centru, kde úzké cesty mezi prodejními záhony neumožňují použití většího stroje.
Silnější bratr
Druhým strojem ze stáje Kuboty, který najdeme v Diké je o poznání silnější pomocník. Jedná se o nejvýkonnější traktor z řady Super B – model B2710 HDBS. Pohání ho čtyřválcový vodou chlazený dieselový motor Kubota o výkonu 27 k s hydrostatickou třístupňovou převodovkou. Maximální rychlost pojezdu je 25 km/hod. Otáčky vývodových hřídelí jsou na stejné úrovni jako u předchozího stroje. Výkon čerpadla je až 36,1 l/min. Zdvih zadního tříbodového závěsu až 830 kg. Mezi jeho hlavní činnosti patří sázení stromků ve školce, kde pracuje v agregaci s taženým sazečem stromků Damcon. Podle velikosti vysazovaného materiálu jsou používány tři radlice. Vybaven čelním nakladačem Hydrac je stroj nezastupitelný při manipulaci s nejrůznějším materiálem. Pomocí lžíce je například nakládána kůra používaná při realizacích. V zahradním centru najdou využití paletizační vidle při manipulaci se zbožím. Také doprava je v rozlehlém areálu velmi důležitá. Ve školce Kubota B2710 kultivuje širší meziřadí a před novou výsadbou připravuje půdu pomocí rotačních bran a kultivátoru. I když traktor pracuje pouze s trávníkovými pneumatikami, zvládá díky pohonu všech kol bez problémů i těžší pracovní operace a k plné spokojenosti majitelů pracuje v Příšovicích již dva roky.
Ing. František Halama na obou strojích Kubota oceňuje především spolehlivost, hospodárný provoz a vysokou výkonnost díky níž nejen ušetří pracovní síly, ale zvýší i produktivitu práce. Zanedbatelná není ani menší spotřeba herbicidů při údržbě školky.
Mezi další příslušenství, kterými lze tento traktor dovybavit patří profesionální kabina s topením, čelní i mezinápravové žací ústrojí, kdy je posečená hmota sbírána do koše o objemu 750, 1000 nebo dokonce 1300 l. Při zimní údržbě využijeme radlici, zametací kartáč a sněhovou frézu. Silniční výbava a možnost používání stroje na pozemních komunikacích je u Kuboty samozřejmostí.

Přehlídka na letišti
Při zpáteční cestě jsme se zastavili u regionálního prodejce Kuboty – firmy Agrozetcentrum Mladá Boleslav. Zde jsme našli více strojů Kubota než je obvyklé, protože zde vrcholily přípravy na předváděcí akci. Seřazeny jako na vojenské přehlídce stály na přilehlém letišti seřazeny Kuboty jedna vedle druhé, od nejmenší GR 1600 až po největší modely. Mezi novinky patřily traktory vyšší výkonové řady M, které jsou nyní k dispozici i v zúžené verzi (Narrow) určené do sadů, vinohradů, školek apod. V Mladé Boleslavi Kubota potvrdila, že díky širokému sortimentu si každý zákazník může najít stroj ideální pro své potřeby a požadavky. A díky lehkosti a jednoduchosti ovládání, kdy traktor není „přecpán“ elektronikou a již zmíněné pověstné spolehlivosti motorů a hydrauliky není divu, že Kubota každý rok zaznamenává v České republice výrazný nárůst prodeje.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *