Specialista do vinohradu

Nezbytným vybavením pro producenty zahradnických výpěstků se v poslední době stávají specializované prostředky zahradnické techniky. V našem časopise jsme již přinesli reportáže o kloubovém nakladači používaném ve školce (5 – 2007) a o Fendtu 209 P, stroji používanému ke kultivaci rakytníkového sadu (6 – 2006). Tentokrát jsme přijali pozvání Ing. Františka Spěváka, abychom ohodnotili jeho traktor Fendt 209 V, používaný ve vinohradu již třetím rokem.

Vinařství Spěvák Dubňany sídlí, jak název napovídá, nedaleko Dubňan u Hodonína v osadě Horní Huť. Přestože se původně zabývali nejen produkcí vinné révy, ale i produkcí zelinářských výpěstků, v současné chvíli je firma zaměřena téměř výhradně na vinařství. Celková plocha obhospodařovaných vinic, starých i nových, dosahuje téměř 10 hektarů.

Vinohrad
Specialitou Ing. Spěváka je pěstování a výroba vína z 39 odrůd, což je velmi kapacitně náročné. Zajímavý a pestrý sortiment slouží jako lákadlo pro zákazníky. Převažují bílé odrůdy, které zaujímají přibližně 55 %. Podle Ing. Spěváka jsou bílá vína lépe prodejná zákazníkovi, jelikož v České republice mají červené odrůdy vyšší obsah kyselin. V posledních letech narostl dovoz červených vín, které jsou pro zákazníka lákavější právě nižším obsahem kyselin a vyšším obsahem tříslovin.
Zajímavostí vinohradu je roztříštěná držba pozemků (sedm viničních tratí), která zaručuje různorodost vín. V případě nepříznivých klimatických podmínek nejsou postiženy všechny vinohrady. Nevýhodou zůstávají vyšší náklady na přejezdy.

Specialista do vinohradu
Na základě pečlivého výběru si pořídili nejsilnější verzi traktoru Fendt řady 200 V s nejširším obutím možným pro tuto nejužší verzi. Maximální výkon stroje Fendt 209 V je 95 koní. Jedná se o specializovaný úzkorozchodný traktor pro využití v profesionálním vinařství. Výhodou a v dnešní době nezbytností je možnost využití stroje pro všechny pracovní operace prováděné na vinohradu pouhou změnou nesených přídavných zařízení.
Na vinohradu například používá těžší kultivátor pro údržbu černého úhoru s větší průchodností; na dočišťování lehčí kultivátor pro méně zaplevelená meziřadí. Jelikož pracují v rámci integrované produkce, kdy minimálně jedno meziřadí musí být zatravněno, využijí ve vinohradu i sekačku a mulčovač. Dalším pracovním nástrojem je okopávačka vinice, zavěšovaná na ramena přední hydrauliky. Tam je možno napojit i lištu na osekávání letorostů.
Při přípravě plochy pro vinice je nutno zúrodnění pozemku. Rozmetadlo umělých hnojiv do širokořádkových kultur s přídavným zařízením na zvolení šířky rozhozu zajistí dodávku hnojiva do budoucího vinohradu. Při dodávání živin na existující vinici je za traktor zapojeno rozmetadlo organických hnojiv či kompostů. K regeneraci vinic využívají hloubkový kypřič s integrovaným aplikátorem granulovaných hnojiv. Prokypřením dochází ke zlepšení příjmu živin, upravení vodního režimu a provzdušnění půdy. Toto zařízení je možno použít i na rigolaci. Samozřejmě je stroj používán po zapojení vozu na převoz materiálu. Při sklizni je používána vana na hrozny s možností vyklápění hroznů do napojeného dopravníku.

Zlaté české ručičky
Pro lepší využití stroje Ing. Spěvák se synem vybudovali spoustu přídavných zařízení. Z nich jmenujme například závaží na dotěžování přední nápravy, zabraňující prokluzu předních kol při používání těžkého pracovního nářadí v zadním tříbodovém závěsu. Na přední část traktoru navařili držáky na hydraulické hadice. Na nových modelech traktorů Fendt řady 200 jsou tyto držáky montovány přímo výrobcem. Vedle kabiny připevnili u Spěváků navíc schránku na nářadí. Uvnitř kabiny zbudovali držák na elektrické ovládání elektroventilů postřikovačů, který současně po namontování dalšího zařízení slouží jako madlo pro řidiče traktoru. Za zadní kola traktoru se dá připevnit zařízení na průběžné čištění kol od organického materiálu. To je sice výrobcem nabízeno, ale škrabáky na kola, které si vyrobil Ing. Spěvák, jsou nejen levnější, ale i účinnější – dosahují celé šířky kol.

Oceňované vlastnosti stroje
Spokojenost projevil Ing. Spěvák především s poloměrem otáčení traktoru, má vynikající manévrovací schopnosti. U nové řady je úhel natočení předních kol 58° a poloměr otáčení je tak ještě o 16 % menší než u traktoru pana Spěváka. Jednoznačnou předností speciálních traktorů této řady je spolehlivost, výkonná a přesně pracující hydraulika. U nových verzí je k dispozici 6 elektrických ventilů. Majitel si především pochvaluje jednoduché ovládání hydraulických okruhů, kdy je možno ovlivnit množství průtoku oleje od 0 do 40 litrů za minutu, a to na každém hydraulickém okruhu.
Speciální traktory musí být schopny udržet rovnováhu v nerovném terénu obdělávaných ploch. Ing. Spěvák nám přiznal, že se jednou dostal do situace, kdy si nebyl úplně jistý, zda se traktor nepřevrátí, ale díky chladné hlavě a především širokému obutí a uzávěrkám diferenciálů tuto krizi překonal. Nezbytností je polohování zadních ramen a zařízení na tlumení kmitů. Praktické je přestavování sklonu a stranové polohy. Nové verze traktorů disponují také úrovňovým řízením odpružené přední nápravy, což je v této třídě traktorů ojedinělé. Náprava disponuje příčným stabilizátorem a regulací světlé výšky a aktivním tlumením kmitů.
Spotřebou se pohybuje okolo 2,3 litru na motohodinu při průměrném zatížení stroje (1800 – 2000 otáček), v případě náročnějších operací spotřeba samozřejmě stoupá. Majitel oceňuje možnost navolení počtu otáček (540, 750, 1000) na vývodovém hřídeli, což ovlivňuje otáčky motoru a snižuje spotřebu paliva.
Samozřejmostí je ovládání přední nápravy s možnostmi automatického zapnutí uzávěrky, při navolení automatického vypínání uzávěrky při zatočení kol se obsluha může soustředit na ovládání přídavných zařízení. Volba 4×4 stále v záběru je vhodnou prevencí kritickým situacím. Možné je navolení rychlostí v rozmezí 1,4 až 35 km.hod-1. Jelikož Ing. Spěvák sám pracuje s popsaným traktorem, oceňuje střešní průzor se sluneční clonou, klimatizaci a odhlučněnou kabinu. Ovladače jsou podle něj uspořádány přehledně na pravé straně, sedadlo řidiče je odpružené. Pohodlnému nasedání přispívá posunutý B sloupek dozadu a možnost širokého otevření dveří.

Pro vinařství i polní práci
Stroj je používán Ing. Spěvákem již třetím rokem a to ke spokojenosti jeho majitele. Najeto má 1470 motohodin (mth). Využívá se zhruba od března do začátku prosince. Jediné, na co si majitel stěžuje je chybějící odpružení přední nápravy s regulací světlé výšky a příčnou regulací. Ale jak bylo zmíněno výše, nové modely tuto výbavu již nabízejí. Odpružení s regulací světlé výšky a stabilizátorem navíc spolehlivě tlumí nerovnosti např. při ořezu listů a zajišťuje tak neměnný stranový náklon a pracovní výšku.
Traktor je využíván i na polní práce, kdy po mírné úpravě potřebných zařízení (pluhy, talířové podmítače, smyky, secí stroje) je možno pečovat i o polní plodiny.

I přes vyšší cenu pořízeného stroje oceňuje Ing. Spěvák vysokou spolehlivost a širokou škálu použití traktoru. Navíc disponuje výbavou, kterou byste u jiných strojů této kategorie jen těžko hledali. Podle jeho vlastních slov je tento stroj špičkou mezi traktory.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *